Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir günde 36 idam

ordusuna mensup 1700 in öldürüldüğü 2014’teki Speicher Üssü Katliamı’yla ilişkisi bulunan 36 militan dün idam edildi. Militanlar, katliamda DAEŞ’e destek olmakla suçlanıyordu

Giriş Tarihi: 22.8.2016
Bir günde 36 idam

hükümeti, dün yaptığı açıklamada, 2014'te Tikrit kenti yakınlarındaki Speicher i Üssü'nde bin 700'den fazla asker ve asker adayının öldürüldüğü katliamla ilişkisi bulunan 36 militanın idam edildiğini duyurdu. DAEŞ tarafından düzenlenen katliamda, öldürülen askerlerin cesetlerinin Dicle Nehri'ne atıldığı, bazılarınınsa toplu mezarlara gömüldüğü tespit edilmişti. Dikar Valilik Sözcüsü Abdulhasan Davud, Nasıriyye Hapishanesi'nde asılarak öldürülen militanların cezalarının infazı sırasında Dikar Valisi Yahya Nasır ve Irak Adalet Bakanı Haydar Zemili'nin de hazır bulunduğunu kaydetti. Fransız AFP ajansına konuşan Davud, "Geçtiğimiz hafta cezaları onanan zanlılar, Nasıriyye Hapishanesi'ne nakledilmişti" dedi. 2014'te DAEŞ ve müttefikleri tarafından Tikrit'te öldürülen askerlerden 400'ünün Dikar bölgesinden olduğunu vurgulayan yetkililer, dünkü infazlara bu askerlerin yakınlarının da tanıklık ettiğini belirtti. yakınlarının idamları izlerken sevinç sloganları attığı ve tekbirleri getirdiği aktarıldı.

DÖNÜM NOKTASI OLDU
Irak'ın büyük bölümünü kontrol aldıktan sonra DAEŞ'in imza attığı en kanlı eylemlerden biri olarak kayıtlara geçen Speicher Üssü Katliamı, Şiilerin DAEŞ'e karşı kitleler halinde hareket geçmesi için de bir dönüm noktası olmuştu. Irak hükümeti, katliamın ardından on binlerce gönüllü Şii milisi silahlandırarak örgüte karşı savaşmak üzere cepheye yollamıştı. Irak Başbakanı Haydar Abadi, ramazan bayramı öncesinde Bağdat'ta 300'den fazla Şii'nin ölümüne yol açan DAEŞ bombalı saldırısının ardından, idam cezalarının süratle uygulanacağının sinyallerini vermişti. İdamlar��n bundan sonra da seri şekilde devam etmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir günde 36 idam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN