Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“DAEŞ’e en büyük darbeyi biz vurduk”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, terör örgüt�� DAEŞ’in ideolojisinin öldürülmesinde ’nin önemli rol oynadığını belirterek, “O nedenle de Erdoğan onlar için birinci hedeftir” dedi

Giriş Tarihi: 23.8.2016
“DAEŞ’e en büyük darbeyi biz vurduk”
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Avrupa Birliği'nden Ankara'ya Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk ziyareti Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius yaptı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Linkevicius ile yaptığı görüşmenin ardından gündemi değerlendirdi. Avrupa'da bazı kesimlerin darbe girişiminin vahametini anlayamadığını ve 'yi hedef alan açıklamalar yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, "Tüm bu negatif açıklamalar bizde, bazı ülkelerin darbe girişiminin başarısız olduğundan üzüntü duydukları izlenimini bıraktı. Dolayısıyla esasen Türk halkı bu darbe girişimini durdurarak Avrupa'ya yansıyabilecek bir istikrarsızlığın önüne geçmiştir" dedi.

CERABLUS MESAJI
Bakan Çavuşoğlu, Suriye'nin Cerablus kentindeki gelişmelerin hatırlatılması üzerine ise, 'nin bugüne kadar DAEŞ ile mücadelenin içinde aktif bir şekilde yer aldığını, bu kapsamda koalisyon içindeki ülkelerin İncirlik'e konuşlanmasına izin verdiklerini vurguladı. "Sadece DAEŞ ile mücadele kisvesi altında kendine meşruiyet kazandırmak isteyen diğer terör örgütleriyle iş birliği yapmadık ve yapmayız da ama ılımlı muhalefet başta olmak üzere DAEŞ ile mücadele eden herkese destek verebiliriz" diyen Çavuşoğlu, ", DAEŞ'in her zaman birinci hedefi olmuştur. Çünkü Türkiye özellikle DAEŞ'in yabancı savaşçı kaynağını kurutmuştur, daha doğrusu geçişlerini engellemiştir. 55 kişi giriş yasağı listesinde, 4 bine yakın kişiyi sınırdışı ettik. Bu anlamda DAEŞ'e en büyük darbeyi biz vurduk" diye konuştu. Diğer taraftan DAEŞ ideolojisinin öldürülmesinde Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli rol oynadığını söyleyen Çavuşoğlu "O nedenle de Erdoğan onlar için birinci hedeftir. 'Bunlar İslam'ı temsil edemez' diyen Erdoğan'ı DAEŞ'in hedef alması bu anlamda da doğal. Dolayısıyla DAEŞ ile mücadeleye de mücadele içinde olan ülkelere destek vermeye de devam edeceğiz. Bizim sınırımızın tamamen DAEŞ'ten temizlenmesi gerekiyor ve bu konuda nasıl bir destek gerekiyorsa o desteği vermemiz bizim için doğaldır" ifadelerini kullandı.

GÜLEN'İN İADESİ İÇİN ABD'YE GİDECEĞİZ
Çavuşoğlu, FETÖ liderinin iadesine yönelik ABD'li heyetin geleceğini hatırlatarak, ağustos boyunca toplantıların süreceğini, ardından Türkiye'den heyetin ABD'ye gideceğini söyledi. Çavuşoğlu, Adalet Bakanı ile Washington'a gitmeyi planladığını söyledi.

KONUK BAKAN'DAN TÜRKİYE'YE DESTEK
Çavuşoğlu, darbe girişiminin hemen ardından Litvanya'nın net bir şekilde Türk demokrasisine çok güçlü destek verdiklerini belirtti. Litvanya Dışişleri Bakanı Linkevicius ise Türkiye'nin AB'nin anahtar bir ortağı olduğunu ifade ederek, darbe girişiminde bulunarak devlete ve demokrasiye karşı suç işlemiş kişilerin yargılanması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“DAEŞ’e en büyük darbeyi biz vurduk”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN