' operasyonu olursa Türklere yakından destek sunacağız'

Giriş Tarihi: 24.8.2016 19:53 Güncelleme Tarihi: 24.8.2016 19:59
'Hava operasyonu olursa Türklere yakından destek sunacağız'

'li üst düzey yetkili, DAEŞ’e yönelik Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin, "Türklerle senkronize bir haldeyiz. Eğer bir operasyonu olacaksa havadan yakından destek sunacağız.” dedi.

yönetiminden üst düzey bir yetkili, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye'ye seyahati öncesinde uçakta gazetecilere bilgilendirmede bulundu.

Biden'in seyahatinin önemine dikkati çeken yetkili, "Ziyaretin ana amacı müttefikliğimizin sarsılmaz ve güçlü olduğunu temin etmek ve ilişkileri eski seyrine sokmak çünkü Türklerle yaptığımız birçok iş var, DAEŞ ile mücadele, ve Irak konusu, Kürt problemi…Şu aşamada hiçbirimiz bu ilişkinin gerilmesine katlanamaz." dedi.

"ŞU AN TÜRKLERİN EN BÜYÜK ENDİŞESİNE DE SON VERDİK"

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin Fırat nehrinin batısında eylemlerinin sorulması üzerine ABD'li üst düzey yetkili, PYD'yi de barındıran Suriye Demokratik Güçleri'nin birkaç gün önce Münbiç kentinin kuzeyinde ilerlediğini ancak geri çekileceklerini Türk muhataplarına ilettiklerini söyledi.

Yetkili, "Türkler bu operasyon hakkında çok da heyecanlı değillerdi ancak bilgilendirdik, Kürt güçlerin operasyondan sonra çekileceklerini açıkça söyledik. Geri çekilmeden önce temizlik ve istikrarı sağlamak için birkaç haftaya ihtiyaçları var. Dolayısıyla Kürtlerin Fırat'ın öbür tarafına geri dönmelerine ilişkin Türkiye ile varmış olduğumuz anlaşma ihlal edilmedi." diye konuştu.

Kürtlerin ilerleyişine son verdiklerini veya kendilerinden dan destek alamayacaklarını gösterdiklerini belirten yetkili, "Kürtler kuzeye ilerleyemeyecek. Suriye Demokratik güçleri durduruldu. Kuzeye gitmelerini desteklemediğimizi ve desteklemeyeceğimizi net bir şekilde ifade ettik. Bizim hava desteğimiz olmadan da yapamazlar. Dolayısıyla onların kuzeye gidişini durdurduk. Şu an Türklerin en büyük endişesine de son verdik. Bu, Cerablus operasyonunun doğru bir şekilde yapılması için biraz nefes alma alanı sağladığını düşünüyorum." ifadesini kullandı.

"BU DAEŞ'E KARŞI YAPILAN BİR OPERASYON"

Türklerle destekledikleri güçlerin karşı karşıya gelmesini istemediklerini vurgulayan yetkili, "Son 24 saat içerisinde bombalama Cerablus'la ilgili, orada Kürtler yok. Bu DAEŞ'e karşı yapılan bir operasyon, Cerablus'a yönelik bir harekatın şekillendirilmesi veya düşmanın savunma gücünü kırmaya yönelik bir operasyon" dedi.

Türklerin sınırını DAEŞ'ten temizlemesine yardım etmek istediklerini, bu doğrultuda Türklere havadan destek sunduklarını ve Cerablus planı için kendileriyle iletişim halinde olduklarını belirten yetkili, "Türklerle senkronize bir haldeyiz. Eğer bir hava operasyonu olacaksa havadan yakından destek sunacağız." ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hava operasyonu olursa Türklere yakından destek sunacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN