Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkel'den Brexit mesajı!

Başbakanı Merkel, "27 üye olarak şu anda yapacak yeterince işimiz var, bu nedenle İngiltere’ye ile gelecekteki ilişkisini nasıl şekillendireceğini netleştirmesi için zaman tanıyabiliriz." dedi.

Giriş Tarihi: 24.8.2016 22:29
Merkel'den Brexit mesajı!

Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği'nden () ayrılma kararı (Brexit) veren İngiltere'ye birlik ile gelecekteki ilişkisi nasıl şekillendireceğini netleştirmesi için zaman tanıyabileceklerini söyledi.

Estonya'nın başkenti Tallinn'e resmi ziyarette bulunan Merkel, Estonya Başbakanı Taavi Röivas ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu.

AB'den ayrılma kararı alan İngiltere'nin durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Merkel, diğer AB üyelerinin İngiltere ile gelecekteki ilişkilerinin şekliyle ilgili fikirlerini şekillendirebilmeleri için öncelikle bu ülkenin ayrılma sürecini resmen başlatması gerektiğini söyledi.

İngiltere'ye bu konuda baskı yapmayacaklarını anlatan Merkel, "27 üye olarak şu anda yapacak yeterince işimiz var, bu nedenle İngiltere'ye AB ile gelecekteki ilişkisini nasıl şekillendireceğini netleştirmesi için zaman tanıyabiliriz." ifadesini kullandı.

"AVRUPA, ÖZGÜR VE SINIRSIZ KALMALI"

Merkel, AB'nin içinden geçtiği süreci de "Geriye kalacak 27 AB üyesi arasında yeni bir denge geliştirmek için birbirimizi dinleme, anlama ve birbirimizden öğrenme aşamasındayız." sözleriyle nitelendirdi.

İtalya'da meydana gelen depremle ilgili taziye dileklerini de paylaşan Merkel, 'nın her türlü yardıma hazır olduğunu dile getirdi.

Estonya Başbakanı Röivas da Almanya'nın Avrupa'da oynadığı rolün önemine dikkati çekerek, "Estonya, Avrupa sorunlarının çözümünde Almanya'nın kararlarını destekliyor. Bize Almanya'ya benzer bir Avrupa lazım. Avrupa, özgür ve sınırsız kalmalı." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'den Brexit mesajı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN