Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da 52 yıl sonra tarihi ...

hükümetiyle ayrılıkçı FARC arasında, 52 yılda 260 bin kişinin yaşamına mal olan savaş, atılan imzalarla son buldu. Taraflar “Tek bir kurban daha istemiyoruz” derken, dünya Kolombiya’yı kutladı

Giriş Tarihi: 26.8.2016
Kolombiya’da 52 yıl sonra tarihi barış...
260 bin kişi hayatını kaybetti
45 bin kişi çatışma dönemi boyunca kayboldu
6.8 milyon kişi şiddet dolayısıyla evsiz kaldı

Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile Kolombiya hükümeti arasında 52 yıllık savaşı sona erdiren tarihi anlaşması imzalandı. Kasım 2012'den bu yana Küba'nın başkenti Havana'da devam eden barış müzakerelerinde varılan nihai anlaşma 2 Ekim'de referanduma sunulacak. Taraflar yaptıkları ortak açıklamada, "Nihai, tam ve kesin anlaşmaya ulaştığımızı duyuruyoruz" dedi. Bu gelişmelerin ardından, barış sürecini denetleyecek bir Birleşmiş Milletler () misyonunun göreve başlaması bekleniyor. Uzlaşma gereği barış süreci, çoğunluğu Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Toplulukları'ndan gelecek silahsız gözlemciler tarafından izlenecek. Kolombiya Devlet Başkanı Manuel Santos "Tek bir kurban daha istemiyoruz" açıklamasında bulunurken, ABD Başkanı Barack Obama ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafları kutladı.

6 ADIMDA ANLAŞMA
Anlaşma altı temel adım içeriyor.
Birinci adım haziran ayında imzalanan 'Ateşkes ve Silahsızlanma' anlaşması. FARC'ın 7 bin militanı BM tarafından kurulacak silahsızlanma kamplarına gidecek.
İkinci adım çerçevesinde özel mahkemeler kurulacak, önemsiz suçlar affedilecek, tecavüz ve katliam gibi suçları işleyenler cezaya çarptırılacak.
Üçüncü adım örgütün kaynaklarından olan uyuşturucu trafiğini düzenleyecek. Bu çerçevede çiftçilere meşru yollarla tarım yapmaları için destek verilecek.
Dördüncü adımda FARC'ın güvenli şekilde siyaset yapması sağlanacak.
Beşinci adımda toprak reformu gerçekleştirilecek.
Son adımda referandum düzenlenecek ve anlaşma yürürlüğe girecek.

BARIŞA GİDEN ZORLU YOL
1964: FARC kuruldu ve Kolombiya hükümeti, örgüte yönelik operasyonlara başladı
1984: İlk barış görüşmeleri sonucu çift taraflı ateşkes sağlandı. Ancak FARC'ın başkanlık adayı sağcı paramiliterler tarafından öldürülünce müzakereler çöktü.
1996: FARC, bir askeri üssü bastı 54 askeri öldürdü 60'ını rehin aldı. İki yıl sonra 800 militan, ordunun en seçkin birliklerinden 104 askeri öldürdü. Bu tarihten sonra toplu rehin almalar devam etti.
2002: FARC, Kolombiya başkan adayı Ingrid Betancourt'u kaçırdı ve altı yıl boyunca ormanda rehin tuttu.
2011: FARC'ın lideri Alfonso Cano, ordunun düzenlediği bir operasyonda öldürüldü.
2012: 1984, 1991 ve 2002'deki başarısız müzakerelerin ardından yeni barış görüşmeleri başladı. Liderinin ölümüyle zayıflayan örgüt 2016'da nihai anlaşmaya vardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolombiya’da 52 yıl sonra tarihi barış...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN