Yasakçı ’dan geri adım

Giriş Tarihi: 27.8.2016
Yasakçı Fransa’dan geri adım

’da son zamanların en çok konuşulan gündem maddesi haline gelen tesettür mayosu yasağında geri adım atıldı. Yüksek Mahkeme, idare mahkemesinin yasak kararını durdurdu

'da son günlerde tesettür mayosu yasağı gündemin birinci maddesi olmaya devam ediyor. Ülkenin güneyindeki Villeneuve- Loubet Belediyesi'nin yasak kararına Nice İdare Mahkemesi onay vermişti. Nice plajında çocuklarını bekleyen bir annenin dört polis tarafından soyunmaya zorlanmasıyla uluslararası boyut kazanan yasak hakkında dün Fransız Yüksek Mahkemesi önemli bir karar aldı. İnsan hakları savunucularının şikayeti üzerine belediyelerin uyguladığı yasağı ele alan Yüksek Mahkeme, denize burkini ile girmeyi yasaklayan kararın 'yasadışı' olduğuna hükmederek, yasağı askıya aldı. Bazı kişilerin tercih ettiği yüzme kıyafetlerinin kamu düzenini bozduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı vurgulanan Yüksek Mahkeme kararında, bir risk olmaksızın belediyenin plajlarda böyle bir yasağı uygulayamayacağı kaydedildi. Bu kararın, burkini yasağı uygulayan 30'a yakın yerel yönetim için de emsal teşkil etmesi bekleniyor.

SARKOZY'DEN DESTEK
Bu gelişme yaşanırken, gelecek yıl yapılacak seçimde yeniden cumhurbaşkanlığına aday olan eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise yasak kararına destek verdi. Sarkozy, 'Fransız kimliğine zarar verdiğini' öne sürdüğü burkininin tüm ülkede yasaklanması gerektiğini savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasakçı Fransa’dan geri adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN