Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da yargı darbesi

Giriş Tarihi: 2.9.2016
Brezilya’da yargı darbesi

Halk oyuyla devlet başkanı seçilen Dilma Rousseff, Türkiye’deki 17-25 Aralık darbe girişiminin benzeri bir yargı kumpasıyla görevinden alındı. Rousseff darbecilere meydan okudu: Mücadeleye devam

Halk tarafından seçilerek tarihinin ilk kadın devlet başkanı olan Dilma Rousseff, yargı darbesiyle görevinden azledildi. Türkiye'deki 17-25 Aralık darbe girişiminin kopyası bir senaryo ile yargı kıskacına alınan Rousseff, son olarak Senato'daki vekillerin oyuyla görevden alındı. Halkın oyuyla seçildiği makamdan azledilmesini darbe olarak nitelendiren Dilma Rousseff, "Darbecilere karşı mücadeleye devam" mesajı verdi. "Bizi yendiklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Şu an 'hoşça kal' diyorum ama umarım yakında görüşeceğiz" diyen Rousseff dün temyiz mahkemesine başvurarak azledilmesiyle ilgili kararın bozulmasını talep etti. Parlamento'nun bu kararına sert tepki gösteren Ekvador, Bolivya ve Venezüella, 'daki diplomatlarını geri çekti. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales " demokrasisine karşı yapılmış parlamenter darbeyi kınıyoruz. Bu zor zamanda Dilma ve halkının yanındayız" dedi. Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa da "Amerikamızın karanlık dönemlerini anımsatan bu uygulamaları hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz" açıklamasında bulundu. Küba, yolsuzluk yaptığı veya suç işlediğine dair herhangi bir kanıt olmaksızın Rousseff'in görevden alınmasının halk iradesine saygısızlık olduğunu açıkladı. Yolsuzluk yaptığı ve devlet bankalarındaki parayı yasadışı biçimde kamu harcamalarında kullandığı gerekçesiyle azledilen Rousseff'in yerine, muhafazakâr ve liberal siyasetçi Michel Temer geçti. Rousseff yanlılarının 'darbe komplosu' kurmakla suçladığı ve hakkında yolsuzluk iddiaları bulunan Temer, yemin ederek göreve başladı. Böylelikle, Latin Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya'daki 13 yıllık İşçi Partisi iktidarı da son bulmuş oldu.

Rousseff, başkanlık sarayından çıktıktan sonra destekçilerine yaptığı konuşmada "Darbe, son 10 yılda milyonlarca kişiyi yoksulluktan kurtaracak sosyal gelişim programlarına karşı çıkan elit ekonomik çevrelerce düzenlendi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilya’da yargı darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN