Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kütüphaneciden 4 milyon $ bağış

Giriş Tarihi: 4.9.2016
Kütüphaneciden 4 milyon $ bağış

'nin Üniversitesi'nin artık yeni bir kahramanı var. Üniversitenin kütüphanesinde 50 yıl boyunca çalışan Robert Morin, ölümünün ardından bıraktığı miras ile herkesi şaşkına çevirdi. Mart 2015'te 77 yaşındayken yaşamını yitiren Morin'in mirası önceki gün üniversiteye ulaştı. Ardından Amerika basınında yer alan haberlerde Robert Morin, üniversiteye tam 4 milyon dolarlık (11 milyon 800 bin TL) bir bağış yaptı.

FUTBOL SAHASINA DEV EKRAN
New Hampshire Üniversitesi'nden yapılan açıklamada Morin'in vasiyetinde sadece 100 bin dolarlık (295 bin TL) bağışın ise özel kaldığı kaybedildi. Buna göre bu paranın kütüphaneler hakkında özel çalışmalar yapmak isteyen öğrencilere harcanmasını talep etti. Üniversite yönetimi bağışın kalan kısımlarıyla ilgili olarak da "2.5 milyon dolarlık kısım öğrencilerin ve mezunların uygun kariyer bulmaları için kurulacak merkezde harcanacak. 1 milyon dolar da üniversitenin sahasına dev bir ekran kurulacak" denildi.

'HİÇ DIŞARI ÇIKMAZDI'
Morin'in yakınları ise "Çok para harcamazdı. Hiç dışarı çıkmazdı. Kitap ve filmlere çok düşkündü. ABD'de 1930-1940 yılları arasında çocuk, yemek ve teknoloji üzerine yayınlanmışlar hariç her kitabı kronolojik sırayla okuyordu. Öğrencileri de çok seviyordu" dedi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kütüphaneciden 4 milyon $ bağış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN