Tatbikat diplomasisi

ABD’deki uluslararası tatbikatta uçakları, diplomatik ilişkisi olmayan ve BAE uçaklarıyla birlikte Nevada çölü semalarında uçtu. Tatbikata Türkiye de katıldı

Giriş Tarihi: 5.9.2016
Tatbikat diplomasisi
ABD'nin Nevada Çölü'nde geçen ay düzenlenen ve Türkiye'nin de katıldığı Red Flag (Kırmızı Bayrak) isimli tatbikatında uçakları, diplomatik ilişkisi bulunmadığı ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) uçaklarıyla birlikte eğitim yaptı. Bu yıl 15 Ağustos'ta dördüncüsü düzenlenen ve cuma günü sona eren geniş kapsamlı hava tatbikatına Türkiye, İngiltere, Avustralya, İtalya, İspanya, BAE, ve İsrail savaş uçaklarının katıldığı belirtilirken, İsrail'in BAE ve Pakistan ile aynı tatbikata katılması önemli bir gelişme olarak kaydedildi. İsrail basını, İsrailli diplomatların askeri tatbikatta ortaya koyulan "işbirliği" hakkında yorum yapmaktan kaçındığını belirtirken, tatbikatın genel anlamdaki başarısının altını çizdi.

AMAÇ İLİŞKİLERİ DE GELİŞTİRMEK
İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) Komutanlığı'ndan bir sözcü Times of Israel gazetesine yaptığı açıklamada, bu tür ortak tatbikatların diplomasinin yanı sıra askeri açıdan faydalarının altını çizerek, "Uluslararası tatbikatlar sadece askeri amaca hizmet etmiyor, stratejik bir önemi de var. Bu önem her zaman doğrudan olmayabilir, daha geniş kapsamlı düşünmek gerek" diye konuştu. IAF eğitim bölümünden bir komutansa Ha'aretz'e verdiği demeçte, "Amacı eğitim olan herkesle tatbikata katılabiliriz. Daha fazla söylenecek bir şey yok" dedi. ABD ordusu Red Flag'i en önemli "havadan havaya" tatbikatı olarak tanımlayarak, katılımcı ülkelere iki takım halinde birbirine 'it dalaşı' tatbikatı yaptırtıyor. Tatbikatın amacı, havacılık becerilerinin gelişmesinin yanısıra, uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi olarak belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatbikat diplomasisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN