Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkel kaybetti aşırı sağ sevindi

Giriş Tarihi: 6.9.2016
Merkel kaybetti aşırı sağ sevindi

Fransa, Hollanda ve Avusturya’daki aşırı sağcılar, ’daki eyalet parlamento seçimlerinde Merkel’in partisinin ırkçı partiye karşı büyük bir kayıp yaşamasını sevinçle karşıladı

'nın 16 eyaletinden biri olan Mecklenburg- Vorpommern'de önceki gün yapılan parlamento seçimlerinin yankıları sürüyor. 1.3 milyon seçmenin bulunduğu 71 sandalyeli parlamento seçimlerinin ardından Başbakan Angela Merkel'in Hıristiyan Birlik Partisi (CDU), yüzde 20 oy oranı olarak birinci sırada olduğu bölgede 3'üncülüğe geriledi. Aynı zamanda Merkel'in memleketi olan eyalette, oyların yüzde 30,6'sını alan Alman Sosyal Demokrat Parti (SDF) birinci oldu. Ancak seçimlerin en çok konuşulan olayı 'nın İslam karşıtı ve ırkçı söylemleriyle tanınan sağcı popülist partisi için Alternatif'in (AfD) sandıktan ikinci çıkması oldu. Irkçı AfD'nin yükselişi için Alman ve Avrupa basını Merkel'in göçmen politikasını gösterdi. G20 Zirvesi için Çin'de bulunan Merkel de "Ortaya çıkan sonuç tabii ki göçmenlerle ilgili. Dolayısıyla sorumluluk benim" dedi. Ancak 2017'deki genel seçimlerde 4'üncü dönemi için yeniden aday olup olmayacağı hakkında açıklama yapmayan Merkel, yenilgiye rağmen göçmen politikasının değişmeyeceğini söyledi.

'CAMİLER KAPATILACAK'
AfD'nin yükselişi Avrupa'daki aşırı sağcılar tarafından da sevinçle karşılandı. Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, "Dünün imkânsızı bugün gerçek oldu. AfD'nin vatanseverleri Bayan Merkel'in partisini süpürdü. Tebrikler" yazdı. Avusturya'dan sağ popülist Avusturya Özgürlük Partisi Genel Başkanı Heinz-Christian Strache "Tebrikler ve 9'uncu Alman eyalet meclisine hoş geldiniz. Üstelik de ikinci parti olarak! Doğru yol" mesajını paylaştı. Hollanda'da kısa süre önce 2017 parlamento seçimleri için "İslamlaşmadan arınma" başlıklı seçim vaatlerini açıklayan Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders de "Tebrikler AfD" diye yazdı. Anketlerde birinci gelen Özgürlük Partisi'nin seçim vaatleri arasında ülkedeki camileri kapatmak da bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel kaybetti aşırı sağ sevindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN