Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’siz ilk zirve

’nin davet edilmediği ilk Avrupa Birliği zirvesine, dönem başkanı Slovakya ev sahipliği yaptı. Liderler, ’nin birlikten çıkış planını masaya yatırırken, Hollande’ın “Çıkarları koruyamazsak ne birlik ne kıta kalacak” mesajı dikkat çekti

Giriş Tarihi: 17.9.2016
İngiltere’siz ilk zirve
Bir yandan mülteci akını ve ekonomik krizle boğuşan, bir yandan da ayrılık yanlılarıyla mücadele eden Avrupa Birliği () liderleri, birlikten çıkma kararı alan 'siz ilk toplantısını dün Slovakya'nın başkenti Bratislava'da gerçekleştirdi. Başbakanı Theresa May'in davet edilmediği zirveye 28 üyeli AB'nin 27 liderinin yanı sıra AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de katıldı. Bratislava'daki ana gündem maddesi, Brexit referandumuyla AB'den çıkma kararı alan İngiltere'nin Birlik'e yarattığı krizdi. Liderlerin, bu krizle nasıl baş edilebilceğini konuştuğu ve Brexit'e dair bir yol haritasını tartışmaya açtığı öğrenildi. Bunun yanı sıra sığınmacı krizi, Ukrayna meselesi, terörle mücadele ve ekonomik konular da masaya yatırıldı. Zirveden hemen önce konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande "Avrupa'nın Brexit'ten sonra vermesi gereken bir sınav var. Bir plan netleştirmemiz gerekiyor" açıklamasında bulundu. "Savunma konusu Avrupa için bir sorun niteliğindedir. Çıkar ve değerleri koruyamazsak ortada ne birlik ne kıta kalacak" diyen Hollande, Almanya ile birlikte hazırladıkları Savunma Birliği planına da değindi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise "Bizim, ekonomik büyüme, istihdam ve refahı olan sosyal bir Avrupa'ya ihtiyacımız var" ifadelerini kullandığı basın açıklamasında "Her halükârda Avrupa'nın yapmaması gereken şey, halen şu anda gidilen yanlış yöndür" dedi. Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, aile içinde tartışılması gereken bazı problemler bulunduğunu ve bunları ele alacaklarını ifade etti. Slovakya Başbakanı Robert Fico, zirvede başarılı bir tartışma olmasını umduğunu belirterek, "Burada dürüst bir tartışma olacak, birlik içinde olduğumuzu göstermek istiyoruz. Birliğin devam etmesine ihtiyacımız var" dedi. AP Başkanı Martin Schulz ise "Üye ülkeler istediği müddetçe AB güçlü bir birlik olabilir" dedi ve sığınmacıların yardıma ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Merkel: Kritik bir dönemdeyiz
AB'nin lokomotifi durumundaki Almanya'nın başbakanı Angela Merkel, Bratislava'daki konuşmasında "Avrupa'nın sorunlarını tek bir zirveyle hemen çözmemiz beklenmemeli, kritik bir dönemdeyiz. Birlikte çalışmak istiyoruz, Avrupa'daki mevcut sorunları çözmek istiyoruz. Umarım Bratislava bunun bir göstergesi olacak" dedi. Gelecek yıl martta Roma'da yapılacak AB zirvesine kadar çalışmayı sürdüreceklerini belirten Merkel, iç ve dış güvenlik, terörle mücadele, savunma alanındaki işbirlikleri, ekonomik büyüme, istihdam ve gençler için iş imkânlarının geliştirilmesi gibi konulara önem verdiklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere’siz ilk zirve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN