Türkiye'nin en iyi haber sitesi

800'den fazla göçmene "yanlışlıkla" vatandaşlık verdiler!

İç Güvenlik Bakanlığının raporuna göre ABD için "ulusal güvenlik endesi taşınan" veya "yüksek göçmenlik yolsuzluğu" olan ülkelerden en az 858 kişiye "yanlışlıkla" vatandaşlık verildi.

Giriş Tarihi: 19.9.2016 19:51 Güncelleme Tarihi: 19.9.2016 20:21
800'den fazla göçmene yanlışlıkla vatandaşlık verdiler!
İç Güvenlik Bakanlığı, son dönemde en az 858 kiye "yanlışlıkla" vatandaşlık verildiğini ortaya koyan bir iç denetim raporu yayımladı.

Genel müfettiş John Roth adıyla yayımlanan rapora göre ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu'na yapılan başvurularda farklı isim ve doğum yeri belirten bu kişilerin, kendi hükümetlerinden parmak izleri alınamadığı için tespit edilemediği kaydedildi.

İsimleri belirtilmeyen bu kişilerin ABD için "güvenlik endişesi taşınan" veya "yüksek göçmenlik yolsuzluğu" yapılan ülkelerden olmasının önemine vurgu yapılan raporda, söz konusu ülkelerin hangileri olduğu da yer almadı.

Raporda, kağıt üzerine parmak basma şeklinde alınan parmak izlerinin elektronik olarak takip ve tespit edilemediği belirtildi ve söz konusu tüm dosyaların tek tek ele alındığı ifade edildi.

Federal veri bankasında 315 bin göçmenin parmak izinin olmadığına işaret edilen raporda, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza biriminde bu kişilerden 148 bininin parmak izlerinin dijital ortama aktarılmayı beklediği belirtildi.

ABD vatandaşı olduktan sonra güvenlik seviyesi yüksek birçok işe başvurma hakkı kazanan bu kişilerden üçünün havayollarında çalışmaya başladığı, birinin de olduğu kaydedilen raporda, söz konusu kişilerin iş haklarının geri alındığı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
800'den fazla göçmene "yanlışlıkla" vatandaşlık verdiler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN