Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de Ebu Seyyaf 2 rehineyi serbest bıraktı

'de Ebu Seyyaf örgütünün, rehin tuttuğu 2 Filipinliyi salıverdiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 19.9.2016 10:48

ordusundan yapılan açıklamada, Ebu Seyyaf örgütünün, kaçırdığı bir ve üç Malezya vatandaşının ardından iki Filipin vatandaşını daha serbest bıraktığı belirtildi.

"Ebu Seyyaf örgütüne yönelik devam eden askeri operasyonlar, son birkaç gün içinde kaçırılan rehinelerin art arda serbest bırakılmasıyla sonuçlanmıştır." ifadelerine yer verilen açıklamada, Sulu eyaletinin Panglima Estino kasabasında bir köylü tarafından bulunan söz konusu iki rehinenin, Filipinler telekomünikasyon şirketinde çalıştığı kaydedildi.

Öte yandan Ebu Seyyaf'ın rehin tuttuğu üç Endonezyalı dün Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne (MUKC) teslim edilmiş, vatandaşı Kjartan Sekkingstad da örgütün istediği fidyenin ödenmesinden sonra cumartesi günü serbest bırakılmıştı.

Ebu Seyyaf, 23 Haziran'da kaçırdıkları Endonezyalılar için 5,5 milyon dolar fidye talep etmiş, fidyenin ağustos ayının ortasına kadar ödenmemesi durumunda rehineleri öldürme tehdidinde bulunmuştu. Örgüt, mart ayında da kaçırdığı 14 Endonezyalı gemiciyi daha sonra serbest bırakmıştı. Filipinler ordusu tarafından düzenlenen başarısız bir operasyonda 18 Filipinli askerle 5 Ebu Seyyaf militanı ölmüştü.

Ayrıca Ebu Seyyaf terör örgütü, geçen yıl eylül ayında kaçırdığı 3'ü yabancı uyruklu 4 rehine için daha önce 84 milyon dolar fidye talep etmiş, Filipinler ordusu ise fidyeyi ödememe konusunda kararlı olduğunu bildirmişti. Örgüt, kaçırılan 2 Kanadalı rehine için 8 milyon Kanada doları fidye istemiş ve Kanada'ya 25 Nisan'a kadar süre vermişti. Fidyenin ödenmemesi üzerine rehinelerden John Ridsdel 26 Nisan'da öldürülmüştü. Norveç vatandaşı Kjartan Sekkingstad, Ebu Seyyaf'ın elinde tutuklu kalırken, Filipinler vatandaşı Marites Flor serbest bırakılmıştı.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, geçen ay 18 yaşındaki bir rehinenin öldürülmesinin ardından orduya Ebu Seyyaf'ı "bitirme" emri vermiş, askerlerle militanlar arasında çıkan ilk çatışmada 11 Ebu Seyyaf militanı öldürülmüştü.

Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren terör örgütü Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmak amacıyla Filipinler'in güneyinde şiddete başvuruyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filipinler'de Ebu Seyyaf 2 rehineyi serbest bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN