Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze'ye özgürlük gemisi Korsika'ya ulaştı

Gazze'ye uygulanan ablukayı delmek için oluşturulan uluslararası sivil girişim Özgürlük Filosu Koalisyonu'nun, kadınlardan oluşan 4. filosundan bir gemi, Fransa'nın Korsika Adası'na ulaştı.

Giriş Tarihi: 19.9.2016 15:08 Güncelleme Tarihi: 19.9.2016 15:08
Gazze'ye özgürlük gemisi Korsika'ya ulaştı

Gazze'ye uygulanan ablukayı delmek için oluşturulan uluslararası sivil girişimÖzgürlük Filosu Koalisyonu'nun, kadınlardan oluşan 4. filosundan bir gemi, Fransa'nın Korsika Adası'na ulaştı.

Girişimin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, geçen haftaBarcelona'dan yola çıkan iki gemiden biri olan Zaytouna'nın (Zeytin) sabah Korsika Adası'nın Ajaccio Limanı'na yanaştığı bildirildi. Açıklamada ayrıca filoda bulunan diğer gemi Amal'ın (Umut) ise teknik sorunlardan dolayı Barcelona'ya döndüğü öğrenildi.

Açıklamada ayrıca kadınlardan oluşan filonun, Filistin'deki özgürlük mücadelesinin merkezinde yer alan kadınların önemine dikkat çekmeyi amaçladığı belirtildi.

14 MİLLETTEN 15 KADIN

Gemilerde 'den Mavi Marmara şehidi Çetin Topçuoğlu'nun eşi Çiğdem Topçuoğlu'nun da aralarında bulunduğu 14 milletten 15 kadın bulunuyor.

, Kanada, Meksika, İspanya, Norveç, ABD, Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinden sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak hareket eden Özgürlük Filosu Koalisyonu, geçmiş girişimlerinde kendilerini engelleyen askerlerini bu kez "kadınların gücüyle" aşarak, Gazze'ye ulaşmayı hedefliyor.

Filodaki gemilerin Ekim ayının ilk haftasında Gazze'ye ulaşmaları öngörülüyor.

İsrail'in Filistin toprağı Gazze'ye uyguladığı ablukayı delmek için 2009 yılı içinde 3 ayrı konvoy karadan bu kente ulaşmış, 2010'da da "Viva Palestina" yardım organizasyonu bölgeye girmişti.

2010 yılında Özgür Gazze Hareketi adlı uluslararası sivil toplum kuruluşu ile İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği "Gazze'ye Özgürlük Filosu" İsrail'in askeri saldırısına uğramıştı. İsrail ordusunun, filodaki 500'den fazla kişiyi taşıyan Mavi Marmara gemisine, uluslararası sularda 31 Mayıs 2010'da düzenlediği saldırıda 9 kişi yaşamını yitirmiş, 56 kişi yaralanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'ye özgürlük gemisi Korsika'ya ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN