Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki felaketi

Güney Kore, Lionrock tayfununun yol açtığı felaketiyle mücadele eden 'ye gönderilen yardımların yetersiz olmasından, Pyongyang yönetiminin nükleer denemelerini sorumlu tuttu.

Giriş Tarihi: 19.9.2016 10:16

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Jeong Joon-hee, gazetecilere yaptığı açıklamada, ", yardım talebinde bulunsa bile mevcut koşullar altında bunun yüksek olasılık olduğunu düşünmüyoruz. Kuzey Kore, in yol açtığı yıkım sırasında dahi nükleer deneme yaptı." ifadesini kullandı.

Jeong Joon-hee, Güney Koreli bir yardım kuruluşunun, Kuzey'e gitmesine izin verilip verilmeyeceğinin değerlendirildiğini, Seul yönetiminin, yardım konusunda tutumunun uluslararası toplumla aynı çizgide olduğunu kaydetti.

Chosun Ilbo gazetesi de Kuzey Kore'nin, felaketi nedeniyle dokuz Asya ülkesinden yardım talep ettiği iddiasına yer verdi.

Kuzey Kore, 9 Eylül'de nükleer savaş başlıklarının gücünü ölçmek için yaptığı nükleer denemesinin başarılı olduğunu açıklamıştı. Güney Kore ordusu da eylemin Pyongyang yönetiminin yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve 10 kilotonluk güce sahip denemenin 5,3 büyüklüğünde bir yer sarsıntısını tetiklediğini duyurmuştu.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin raporuna göre, Kuzey Kore'de 29 Ağustos'tan bu yana etkili olan Lionrock tayfununun yol açtığı sel felaketinde 133 kişi öldü, 395 kişi kayboldu.

Kuzey Kore, seli, 2. Dünya Savaşı'nın ardından Korelerin ayrılmasından sonra ülkenin karşılaştığı en büyük felaket olarak nitelendirdi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kore'deki sel felaketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN