Merkel'e ağır darbe

Başbakanı Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat'lar 'deki eyalet seçimlerinde de ağır bir yenilgi aldı. Merkel eylül ayı başında Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde aşırı sağcı AfD'ye geçilerek büyük şok yaşamıştı.

Giriş Tarihi: 19.9.2016 12:20
Merkel'e ağır darbe

'da hafta sonu eyaletinde seçim heyecanı vardı. Pazar akşamı açılan sandıklardan oy kaybına uğramasına rağmen Sosyal Demokrat Parti (SPD) zaferle çıktı.

Geçici resmi sonuçlara göre, SPD eyalet meclisi seçimlerinde oyların yüzde 21,6'sını alarak birinci parti oldu. Partinin beş yıl önceki sonuçlara göre oy kaybı yüzde 6,7

Başbakanı Angela Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ise, yüzde 17,6'lık oy oranı ile Berlin'de tarihinin en kötü sonucunu aldı. CDU, artık koalisyon ortağı olduğu eyalet yönetiminin parçası değil.

Hem SPD hem de CDU'nun bu seçimde aldıkları oy oranları İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yapılan Berlin eyalet meclisi seçimlerde pu partilerin aldığı en düşük oranları oldu.

CDU iki hafta önce Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yapılan seçimlerde de üçüncü sırada yer alabilmişti. Mecklenburg-Vorpommern ve Berlin eyaletlerindeki seçimlerde aldığı kötü sonuçlar, Merkel'in mülteciler konusundaki 'açık kapı' politikasına tepki olarak görülüyor.

Kamuoyunun Merkel'e ve partisine tepkisinden yararlanan göçmen karşıtı aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) Partisi, Berlin'de yüzde 14 oyla üçüncü sırada yer aldı. Böylece AfD, Almanya'nın 16 eyaletinin 10'unun parlamentolarında temsil edilecek.

Seçimi kazanan SPD'nin Berlin'de, yaklaşık yüzde 16 oy olan Sol Parti'yle ya da yüzde 15 oy alan Yeşiller Partisi'yle koalisyon hükümeti kurması bekleniyor.

Bu oranlara oranlarına göre SPD meclise 38, CDU ise 31 milletvekili gönderecek. Sol Parti ile Yeşiller partisi mecliste 27'şer milletvekili ile temsil edilecek. AfD 25 sandalye elde ederken, FDP de 12 milletvekili ile mecliste yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'e ağır darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN