Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halep yine açlığa mahkum

Giriş Tarihi: 21.9.2016
Halep yine açlığa mahkum
'de 12 Eylül Pazartesi günü başlayan ateşkesin devam edip etmeyeceği tartışılırken, 1 hafta süren anlaşmaya rağmen 300 bin sivilin açlıkla karşı karşıya kaldığı Halep'e hala yardım götürülemedi. Üstelik Halep'e insani yardım taşıyan TIR'ların önceki gün vurulmasıyla kriz daha da büyüdü. Muhalif kaynaklar Şam rejiminin havadan düzenlediği saldırıda, aralarında TIR şoförleri ve yardım görevlilerinin bulunduğu 20 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Yaklaşık 80 bin kişiye yardım taşıyan 31 TIR'dan 18'ini isabet aldı. Yardım konvoylarının vurulmasının ardından Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, Halep kentinde insani yardım konvoyunun Esad rejimine bağlı helikopterlerden vurulması sonrası 'de 'ye ait bütün insani yardım operasyonlarının askıya alındığını belirtti.

TIR'LAR BEKLİYOR
Ateşkesin çöküşünü açık bir biçimde ortaya koyan saldırıyla birlikte rejim kuvvetleri Halep'te ve Humus'ta yeni saldırılar düzenledi. Türkiye- Suriye sınırındaki tampon bölgede bekleyen ve Halep'teki 300 bin kişiye umut olacak TIR'lar, ateşkes şartlarına uyulmadığı için yola çıkamıyordu. Önceki günkü olayların ardından, zaten açlık kuşatması altında olan Halep'e yardım ulaştırılmasının daha imkansız hale geldiği belirtiliyor. Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirilen 40 TIR'ın bekleyişi sürerken, İdlib kentine gönderilmek üzere sınır kapısına gelen 15 TIR da güvenlik gerekçesiyle beklemeye alındı.

'ÇİRKİN SALDIRI SAVAŞ SUÇU'
Halep'e giden insani yardım konvoylarının vurulmasına bir yandan tepkiler yağarken, Rusya saldırıyı Suriye rejiminin yapmadığını iddia etti.
Birleşmiş Milletler: BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yardım konvoyunun hedef alınmasının 'mide bulandırıcı' olduğunu söyledi. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien ise, saldırı nedeniyle dehşete düştüğünü belirterek, "Bu çirkin saldırı kasıtlı ise savaş suçudur. Konvoya dair bilgiler daha önceden tüm taraflara gönderilmişti" dedi.
ABD: Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "olaydan her halükarda Rusya'nın sorumlu olduğu ve Washington'ın Moskova ile muhtemel iş birliğini yeniden gözden geçireceği" belirtildi.
Rusya: Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, Rus ve Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının BM'ye ait insani yardım konvoyuna ateş açıp açmadığı konusunda inceleme başlattıkları belirtildi. Daha sonra saldırıyı Rusya ve Şam rejiminin yapmadığı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halep yine açlığa mahkum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN