Türkiye'nin en iyi haber sitesi

36 savaş uçağı sattı

, Hindistan'a 36 adet Rafale tipi savaş uçağı sattı.

Giriş Tarihi: 22.9.2016 09:42
Fransa 36 savaş uçağı sattı

tarafından uzun süredir görüşmeleri devam eden Rafale tipi savaş uçaklarının Hindistan'a satışı ile ilgili açıklama yapıldı. Hindistan kaynaklarının daha önce duyurduğu anlaşma, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'den yapılan bir açıklama ile doğrulandı.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'ı, yarın Yeni Delhi'de düzenlenecek imza törenine katılmak üzere görevlendirdiği ifade edildi. 36 adet Rafale tipisavaş uçağının satışıyla ilgili anlaşmanın iki ülkenin savunma bakanları tarafından imzalanacağı kaydedilirken, Hindistan'ın en az 8 milyar avro ödeyeceği bildirildi.

Anlaşma ile ilgili kararın 4 Eylül'de Çin'de düzenlenen G20 Zirvesi sırasında alındığı ve sözleşmenin imzaya sunulması için son hazırlıkların yapıldığı belirtilirken, Hindistan kaynakları, anlaşmaya dair son kararın bugün verildiğini açıkladı.

ile Hindistan arasında Rafale savaş uçaklarının satışı ile ilgili 4 yıla yakın süren görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. Hindistan tarafının, uçakların Hindistan'da üretilmesi isteklerine olumsuz yanıt veren Fransa, 2015'in Ağustos ayında bu yöndeki anlaşma çerçevesinin rafa kaldırıldığını açıklamıştı.

36 UÇAK UÇUŞA HAZIR

2015'in Nisan ayında Paris'i ziyaret eden Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Fransa'dan 36 adet "uçuşa hazır" Rafale tipi savaş uçağı satın almak istediklerini söylemişti. Yarın imzalanacak sözleşme ile Fransız Dassault Aviation'un ürettiği 36 adet uçak Hindistan yönetiminin talep ettiği şekilde teslim edilecek.

Rafale savaş uçakları, 2005'ten beri Fransız ordusunda kullanılıyor. Uzun yıllar boyunca birçok ülkeyle satış görüşmeleri gerçekleştiren Fransa, ilk başarısını 2015 Şubat ayında gerçekleştirerek 24 adet uçağı Mısır'a satmıştı. Rekor düzeyde kısa bir sürede gerçekleşen satış Mısır'ın darbe sonrası göreve gelen yeni Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi ile François Hollande arasında imzalanmıştı.

Fransa bu satıştan sonra bir sözleşme daha imzalayarak 24 adet Rafale'ı Katar'a satmayı başarmıştı. Aynı dönemde Brezilya yönetimi ile yapılan görüşmeler ise sonuçsuz kalmıştı.

En az 8 milyar avro değerinde 36 adet Rafale uçağı satışı, Fransa yönetiminin bu tip uçaklarda şimdiye kadar elde ettiği en büyük ticari başarı olarak kayıtlara geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa 36 savaş uçağı sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN