Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' taahhütlerini yerine getirmeden ile işbirliği olamaz'

ABD yönetimi, ve Esed rejimiyle ilgili taahhütlerini yerine getirmediği sürece ile herhangi bir askeri işbirliğine girmeyeceklerini açıkladı.

Giriş Tarihi: 23.9.2016 10:01
'Suriye taahhütlerini yerine getirmeden Rusya ile işbirliği olamaz'

ABD yönetimi, ve Esed rejimiyle ilgili taahhütlerini yerine getirmediği sürece ile herhangi bir askeri işbirliğine girmeyeceklerini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında 'deki ateşkesle ilgil gelinen noktayı ve Esed rejimi ile Rusya'nın tavrını değerlendirdi.

Earnest, Suriye'yle ilgili birçok taahhüdünü yerine getirmediği ve özellikle Esed rejimine, uyguladığı şiddete son vermesi yönünde yeterli baskıyı yapmadığı gerekçesiyle Rusya'yı eleştirdi.

Rusya'nın çatışmaların durdurulması anlaşması kapsamındaki birçok taahhüdünü ya yerine getiremediğini ya da getirmek istemediğini ifade eden Earnest, "Ruslar Suriye'yle ilgili taahhütlerini yerine getirmeden kendileriyle herhangi bir askeri işbirliğimiz söz konusu olamaz." şeklinde konuştu.

Halep'te bombalanan yardım konvoyunun sorumluluğunun her halükarda Ruslarda olduğunu vurgulayan Sözcü Earnest, bölgede koalisyona veya ABD ordusuna ait hiçbir uçağın olmadığını belirterek, "Ya Rusların ya da Esed rejiminin bombaladığını biliyoruz; her halükarda sorumlusu Rusya'dır." ifadelerini kullandı.

Rusya ile Suriye'de hala bir ateşkes imkanı olup olmadığını konuşmaya devam ettiklerini de sözlerine ekleyen Earnest, Moskova'nın son 10 günde uluslararası kredisini çok kötüye kullandığı değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin DAİŞ'le mücadele kapsamındaki askeri çabalarına da değinen Earnest, "DAİŞ'e karşı Irak'ta ciddi, Suriye'de ise belli ölçüde ilerleme kaydettik; özellikle Türkiye-Suriye sınırındaki kritik bölgeler temizlenmiş olması önemli." dedi.

Halep'e bağlı Urum el-Kubra bölgesinde 19 Eylül'de BM ve Suriye Kızılayına ait insani yardım konvoyuna hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıyı Esed rejiminin veya Rus uçaklarının düzenlediği bildirilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suriye taahhütlerini yerine getirmeden Rusya ile işbirliği olamaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN