Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PYD zulmünü anlattılar

PKK’nın uzantısı PYD’nin elinden kurtulan bir grup li, “Bizi DAEŞ’le savaşmaya götürüp ÖSO’ya karşı cepheye sürüyorlar”, “Zorla askere alınıyoruz” ve “Din özgürlüğü yok” diyor

Giriş Tarihi: 24.9.2016
PYD zulmünü anlattılar
Terör örgütü PKK'nın uzantısı olan PYD'nin elinden kaçıp, Türkiye'nin desteklediği Özgür Ordusu (ÖSO) birliklerine sığınan bir grup Suriyeli, PYD militanlarının zulümlerini anlattı. Aileleri hala PYD kontrolündeki alanda yaşadığı için kimliklerini gizleyerek Anadolu Ajansı'na konuşan Suriyeliler, "Her aileden en az bir kişiyi cephede savaşmaya zorluyorlar" dedi. PYD liderlerinin 4 gün önce "El Bab'a gidip DAEŞ'le çatışmak üzere kendilerini Kobani'den aldıklarını söyleyen grup "Bizi, hiçbir yerin görünmediği karanlık bir yere koydular. 1-2 gün orada kaldık. Daha sonra bizi bir tepeye çıkarıp 'Karşısı El Bab. Gördükleriniz de DAEŞ militanları' dediler. Ancak aydınlandığında karşımızda ÖSO bayrağı gördük. Gerçeğin başka türlü olduğunu öğrenince arkadaşlarla konuşup kaçtık" ifadelerini kullandı.

'NAMAZA BİLE KARŞILAR'
Terör örgütü PKK/PYD üyelerinin halka 'Ya bize katılırsınız ya da burada yaşayamazsınız' dediklerini belirten bir diğer Suriyeli de "Özellikle Araplara karşı düşmanlıkları var. Bizim olduğumuz köyün çoğu Arap'tı. Hepimizin mallarına el koydular. Gençleri 'zorunlu askerlik' diye asker yaptılar. Issız yerlerde yakaladıkları insanlarımızın cebindeki son paraya kadar el koyuyorlar. Kendilerine uymayanlara eziyet ediyorlar. YPG (PYD/PKK) askerleri olmak istemeyenleri, herkesin içine çıkarıp öldürüyorlar. Diğer insanlar da bizler gibi canını kurtarmak için asker olmayı kabul ediyor" dedi. Bir başka Suriyeli de PKK/ PYD unsurlarının din özgürlüğüne dahi müdahale ettiğini söyledi. Örgütün namaz kılanlara iyi gözle bakmadığını anlatan Suriyeli, dinine sadık insanların cepheden uzaklaştırıldığını ve 2'nci sınıf insan muamelesi gördüğünü aktardı.

112 DAEŞ HEDEFİ VURULDU
Fırat Kalkanı Harekatı'nın 31'inci gününde muhalifler, Suriye'nin Kara Tuz, Tuvayran ve El Mutminah meskun mahallerinde kontrolü sağladı. Tespit edilen 105 DAEŞ hedefine Ateş Destek vasıtaları tarafından 416 adet atış yapıldı. Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar tarafından 14.42-15.32 saatleri arasında El Mutminah'ta 2 ve Ziyadiyah'ta bulunan 3 hedef ateş altına alındı. Komuta yeri ve silah mevzii olarak kullanılan 3 bina ve içindeki DAEŞ unsurları etkisiz hale getirildi. 18.50-19.00 saatleri arasında düzenlenen hava harikatında da Tall Atiyah'ta 3, El Athariyah'ta ise 1 DAEŞ hedefi imha edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PYD zulmünü anlattılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN