anayasa değişikliği için yarın sandık başına gidecek

Giriş Tarihi: 25.9.2016 13:52
Azerbaycan anayasa değişikliği için yarın sandık başına gidecek

Cumhurbaşkanı Aliyev'in önerisiyle, 23 maddede değişiklik ve 6 yeni maddenin eklenmesi için anayasa referandumu yapılacak

, anayasanın 23 maddesinde değişiklik yapılması ve anayasaya 6 yeni maddenin eklenmesi için yarın sandık başına gidecek.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in önerisiyle halkın oyuna sunulan anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkartılması, cumhurbaşkanı seçilme yaşındaki "en az 35 yaş" kısıtlamasının kaldırılması, cumhurbaşkanına erken cumhurbaşkanlığı seçimi ilan etme yetkisinin verilmesi öngörülüyor.Değişiklikler arasında "cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı" ve "cumhurbaşkanı yardımcıları" makamlarının da oluşturulması bulunuyor. Bu makamlara atamalar ve görevden almalar cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, dokunulmazlık hakkına sahip olacak. Cumhurbaşkanının olmadığı durumlarda tüm yetkileri birinci yardımcısına geçecek.

Değişikliklerle, anayasanın Mülkiyet Hukuku bölmesine, "özel mülkiyet sosyal sorumluluk gerektirir" ve "sosyal adalet ve toprakların verimli kullanılması amacıyla toprak mülkiyeti hukuku kanunla kısıtlanabilir" maddeleri ilave edilecek.

125 seçim bölgesinde 5 bin 627 sandıkta, 5 milyon 260 bin seçmenin oy kullanabileceği referandumda, yurt dışında yaşayan vatandaşları için 38 noktada seçim merkezleri kuruldu.

Referandumu 53 bin 300 , 117 uluslararası gözlemci izleyecek. Ayrıca bin seçim mıntıkasında da oy vermelerin canlı izlenebilmesi için kameralar kuruldu. Yarın yapılacak referandum, yerel saatle 08.00'de başlayacak, 19.00'da sona erecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan anayasa değişikliği için yarın sandık başına gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN