Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de Suriyeli gazetecinin pasaportuna el konuldu

Bir konferansa katılmak üzere Londra'ya giden Suriyeli kadın gazetecinin pasaportuna, Şam yönetiminin şikayeti üzerine el konulduğu bildirildi

Giriş Tarihi: 25.9.2016 14:57
İngiltere'de Suriyeli gazetecinin pasaportuna el konuldu

'nin, Suriyeli kadın gazeteci Zaina Erhaim'in pasaportuna Esed rejiminin talebiyle el koyduğu belirtildi.

Observer gazetesinin haberine göre, bir konferansa katılmak için bu hafta Londra'ya giden Erhaim'in pasaportuna sınır yetkilileri tarafından Heathrow Havalimanı'nda el konuldu.

Havalimanında bir saatten fazla sorgulanan Erhaim'in pasaportunun çalıntı olduğunun kendisine bildirildiğini aktaran gazete, şikayetin Şam yönetimi tarafından 'ye iletildiğini kaydetti.

Gazeteye konuşan Erhaim, "Ülkeme dönersem öldürüleceğimi biliyorum ama şimdi Esed'in kolunun İngiltere'ye de uzandığını anladım." dedi.

İngiliz sınır yetkilileri tarafından kendisine pasaportunun çalıntı olduğuna dair bir belge verildiğini ifade eden Erhaim, nisan ayında başka bir etkinlik için de İngiltere'ye geldiğini ve ülkeye girişinde sorun yaşamadığını belirtti.

Erhaim, yetkililerin kendisine pasaportunun Şam'a gönderileceğini söylediğini dile getirdi.

Başka bir geçerli Suriye pasaportu daha bulunan Erhaim'in bu pasaportla Türkiye'ye dönebileceği bildirildi. Türkiye'de yaşayan Erhaim'in, diğer pasaportunda vize için yeterli sayfa bulunmadığı gerekçesiyle ikinci bir Suriye pasaportu olduğu ve Türkiye'ye dönerse bir daha ülkeden ayrılamayabileceği de belirtildi.

İngiltere İçişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Eğer bir pasaport başka bir ülkenin hükümeti tarafından kayıp ya da çalınmış olarak bildirildiyse el koymak dışında yapabileceğimiz birşey yok." ifadesi kullanıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de Suriyeli gazetecinin pasaportuna el konuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN