Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vahşete küresel tepki

Dünya, ’de diplomatik çözüm ararken, Şam rejimi “Askeri zafere yakınız” diyerek yeni katliamların sinyalini verdi. BM ise Halep’teki insani durumla ilgili acil toplandı

Giriş Tarihi: 26.9.2016
Vahşete küresel tepki

'de beş buçuk yılı geride bırakan ve yarım milyon kişinin ölümüne neden olan iç savaş, Kurban Bayramı'nda devreye giren ateşkesin çökmesiyle en kanlı günlerini yaşamaya başladı. Beşar Esad yönetimindeki Şam rejimi, "Askeri zafere yakınız" açıklamasında bulunarak saldırıların süreceği sinyalini verirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) durumla alakalı acil olarak toplandı. Halep'te son bir haftada 360'a yakın sivilin rejim saldırılarında hayatını kaybettiğini açıklayan muhalifler, "Bombardımanlar devam ettiği için enkaz altında kalanlara ulaşamıyoruz. Kaybımız çok daha yüksek olabilir" dedi. Şehrin su pompa istasyonlarına saldırarak 2 milyon Halepliyi susuz bırakan rejimin, varil ve vakum bombaları kullandığına dair gözlemci raporları yayımlandı. Rus ve rejim savaş uçaklarının dün Halep'in stratejik bir noktasındaki Filistinli mülteci kampına hava saldırısı düzenleyerek, Şii milislerin yardımıyla Handarat bölgesini ele geçirdiği öğrenildi. Dünya, Suriye savaşına diplomatik çözümler ararken Esad rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim "Askeri zafer kazanacağımıza dair inancımız en yüksek seviyede. Ordumuz son günlerde önemli adımlar attı" ifadelerini kullandı. Muhalif çatı kurumu Yüksek Müzakere Konseyi Başkanı Riyad Hicab ise "Halep'te yaşananlar, katillerle ve teröristlerle masaya oturmanın bir işe yaramayacağını gösteriyor" dedi. Yaşananlardan "dehşete düştüğünü" söyleyen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da "Sivillerin yaşadığı bölgelere yangın bombası gibi silahlarla saldırılması 'savaş suçu' teşkil edebilir. Sığınak delici bombaların kullanılması şiddeti yeni bir barbarlık boyutuna taşıdı" dedi. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da "'nın Suriye'de yaptığı terörle savaş değil, barbarlıktır" açıklamasını yaptı.

RUSYA'YA BASKI
ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Avrupa Birliği'nin (AB) diplomatik temsilcileri, Halep'teki katliamlarda 'nın sorumluluğu bulunduğunu belirten bir açıklama yaptı. Ortak bildiride "Rusya, diplomatik çabaları geri canlandırmak için istekli olduğunu ispatlamak için olağanüstü adımlar atmakla yükümlüdür" ifadeleri yer aldı. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da BBC'ye verdiği röportajında "Rusya bu savaşın devam etmesi ve daha korkunç bir hale gelmesi konusunda suçludur. Putin rejimi sadece Esad'a tabancayı uzatmıyor, Putin aynı zamanda tabancayı da ateşliyor" dedi.

TÜRKİYE SALDIRILARI KINADI
Türkiye Dışişleri Bakanlığı "Yeni bir ateşkes sürecini hayata geçirmek için ülkemiz dahil bir grup ülkenin yoğun çaba sarf ettiği bir dönemde yapılan bu saldırılar, rejimin ve destekçilerinin Suriye'de siyasi bir çözüme niyetleri olmadığını bir kere daha göstermiştir" ifadelerinin de kullanıldığı bir açıklama ile Halep'te 300'den fazla sivilin ölümüne, yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden olan hava saldırılarını kınadı. Açıklamada, rejimin kendi halkını acımasızca katlettiği, su pompa istasyonları ve hastanelerin isabet aldığı vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vahşete küresel tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN