Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"11 Eylül" tasarısı Senatodan geçti!

Giriş Tarihi: 28.9.2016 20:27 Güncelleme Tarihi: 28.9.2016 22:14
11 Eylül tasarısı Senatodan geçti!

Başkanı Barack Obama'nın geçen hafta veto ederek Kongreye geri gönderdiği ve 'a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan yasa tasarısı, Senatoda ezici çoğunlukla yeniden kabul edildi.

Obama'nın geçen cuma günü veto ettiği "Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası" yasa tasarısı, Senatosundan 97 "kabul" oyuyla yeniden geçti.

Sadece 1 ret oyu kullanılan yasa tasarısının yarın ABD Temsilciler Meclisinde görüşülmesi bekleniyor. Daha önce Temsilciler Meclisinden geçmiş olan yasa tasarısının yarınki ikinci oylamada da kabul edilmesinin büyük ihtimal olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Senatodan sadece tek fire ile geçen yasa tasarısının Obama'nın vetosuna takılmaması için Temsilciler Meclisinden de 3'te 2 çoğunlukla geçmesi gerekiyor.

BÖLGEDE TÜM DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK AÇIKLAMA!

OBAMA'NIN VETO YETKİSİNİ AŞAN İLK YASA OLABİLİR

Yarın yapılacak oylamada "Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası"nın 3'te 2 çoğunlukla kabul edilmesi durumunda Obama'nın ikinci kez veto yetkisini kullanması mümkün olmayacak. Bu durumda Obama, 8 yıllık görev süresi boyunca ilk kez ABD Kongresinden gelen bir yasa için veto hakkını kullanamamış olacak.

ABD kamuoyunda tartışmalara yol açan ve 'ı derinden rahatsız eden yasa tasarısı, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin, saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"11 Eylül" tasarısı Senatodan geçti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN