Türkiye'nin en iyi haber sitesi

120 bin yılın en sıcak zamanları

Amerika’da yapılan yeni bir araştırma dünyanın şu dönem, son 120 bin yıl içinde en sıcak zamanlarını yaşadığını ortaya koydu

Giriş Tarihi: 28.9.2016
120 bin yılın en sıcak zamanları
Koruma Ajansı'ndan iklim politikası uzmanı Carolyn Snyder'ın Stanford Üniversitesi'nde yürüttüğü araştırmada 2 milyon yıllık küresel iklim verileri ele alındı. Dünyanın farklı yerlerinden elde edilen yüzey sıcaklıklarının ve karbondioksit ölçümlerinin kullanıldığı araştırmada, dünyanın gelecekte daha ne kadar ısınacağıyla ilgili tahminlere yer verildi.

YAKIT KULLANIMI ÖNEMLİ
Çalışmanın sonucu, dünyanın son 120 bin yılın en sıcak dönemini yaşadığını gösterdi. Bunun yanında Snyder, gelecekte de sıcaklıkları etkileyen benzer faktörlerin yaşanması halinde sıcaklığın ortalama 5 derece daha yükselebileceğini belirtti. Araştırma, Nature dergisinde yayımlandı. Dünya iklim uzmanları, 100 yıl sonunda ortaya çıkacak küresel yüzey sıcaklığı artışının 2 derecenin altında olması gerektiğini söylüyor. İklim değişikliği ve küresel sıcaklık artışını 2 derece ile sınırlandırma hedefini yakalayabilmek için iklim değişikliğine yol açan başta karbondioksit olmak üzere sera gazlarının havadaki konsantrasyonunun ciddi şekilde azaltılması gerekiyor. Bunun için fosil kaynaklı yakıtların aşamalı olarak kullanımının azaltılmasının ve giderek ortadan kaldırılmasının önemine işaret ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
120 bin yılın en sıcak zamanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN