Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 'nin tehdidine karşı Güney Kore'ye füze sistemi kuracak

Üst düzey bir Amerikalı diplomat, 'nin peş peşe yaptığı denemeleri karşısında, Güney Kore'de THAAD füzesavar sistemleri kuracaklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 28.9.2016 11:24
ABD, Kuzey Kore'nin füze tehdidine karşı Güney Kore'ye füze sistemi kuracak
dışişleri bakanının Doğu Asya konusundaki yardımcısı Daniel Russel dün Kongre üyelerine bilgi verirken, ABD'nin Avrupa Birliği gibi uluslararası ortaklarıyla, 'nin uluslararası bankacılık sistemine erişimini engellemek konusunda görüşmeler de sürdürdüğünü söyledi.

Russel, Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma sisteminin ne zaman konuşlandırılacağına ise savunma bakanlığının karar vereceğini belirtti.

Russel, "Kuzey Kore'nin denemelerinin sıklığı dikkat alınarak bu sistemi gecikmeden yerleştirieceğiz. Yani mümkün olan en kısa zamanda" dedi.

Savunma bakanlığı sözcülerinden Yarbay Gary Ross da, THAAD sisteminin mümkün olan en kısa sürede konuşlandırılacağını
söyledi ancak tarih vermedi.

Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımların etkili olması için buülkeyi destekleyen Çin'in katılımı gerekiyor. Çin ise THAAD sistemine karşı çıkıyor.

Ancak Russel Çin'in de Kuzey Kore'nin nükleer programı hakkındaki kaygıları paylaştığını ve yaptırımlar konusundaki görüşmelerde gösterdiği işbirliğinde önemli yakınlaşma görüldüğünü söyledi.

Kuzey Kore'nin örneğin Swift gibi uluslararası bankacılık hizmetlerine erişiminin engellenmesi konusunda görüşleri sorulan Russel, "Yaptırımların sıkılaştırılması ve baskının artırılması kapsamında özellikle Kuzey Kore'nin uluslararası bankacılık yapısına erişiminin engellenmesi konusunu AB dahil ortaklarımızla görüşüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, Kuzey Kore'nin füze tehdidine karşı Güney Kore'ye füze sistemi kuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN