Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den 'ye 600 milyon avro

AB, 'nin sığınmacılara halihazırda yaptığı harcamalar için Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarına 300'er milyon avro verileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 28.9.2016 16:51 Güncelleme Tarihi: 29.9.2016 04:40
AB'den Türkiye'ye 600 milyon avro

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 'nin Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarına toplam 600 milyon avroluk doğrudan destek sağlanacağını bildirdi.

AB Komisyonu, 'deki Suriyeli sığınmacılara daha önceden yapılmış harcamalar için Milli Eğitim Bakanlığına ve Sağlık Bakanlığına 300'er milyon avro doğrudan kaynak aktarılmasının onaylandığını açıkladı.

Destekleme, 'nin halihazırda Suriyeli sığınmacıların sağlığı ile sığınmacı çocukların zorunlu eğitimi noktasındaki masraflarına katkı olarak verilecek.

AB, 29 Kasım 2015'te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 2017 sonuna kadar 3 milyar avroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart'taki zirvede ise bu bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar avroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı. Fonların, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Türkiye, uzun süredir AB'nin Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yönelik mali yardımını yeterince hızlı aktarmadığını belirtiyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Türkiye'ye 600 milyon avro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN