Kazanamadı Kaybetmedi

Giriş Tarihi: 28.9.2016
Kazanamadı Kaybetmedi

Başkanı’nı belirleyecek seçimlere 43 gün kala adaylar ilk kez kozlarını paylaştı. Canlı düzenlenen ilk televizyon münazarası hararetli geçti. Trump ve ekonomi, iç politika ve ulusal güvenlik konularında olduğu kadar kişisel konularda da birbirlerini hedef aldı

Tarihi düelloda medyası 'ı galip ilan ederken sosyal medya kullanıcılarının favorisi Trump oldu. ABD'de 8 Kasım'daki başkanlık seçimlerinin en belirleyici adımlarından biri olarak değerlendirilen televizyon münazaralarının birincisi önceki gece düzenlendi. Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump, ilk kez karşı karşıya gelerek kozlarını paylaştı. 'taki Hofstra Üniversitesi'nde düzenlenen ve tüm haber kanalları tarafından canlı yayımlanan münazara, bir rekora imza atarak 100 milyon kişi tarafından izlendi. Ancak adaylar birbirine net bir üstünlük sağlayamadı. Münazara "Ekonomik politikalar, ülkenin içinde bulunduğu durum ile ırkçı gerginlikler ve ulusal güvenlik" olmak üzere üç ana bölüme ayrıldı. Rakipler 90 dakika boyunca birbirlerinin açıklarını ortaya çıkarmaya çalıştı.

'IRKÇI VE CİN SİYETÇİSİN '
Yer yer sertleşen tartışmada Clinton, rakibini ırkçı ve cinsiyetçi açıklamalar yapmakla suçladı. Buna karşlık Trump, geçtiğimiz haftalarda hastaneye kaldırılan Clinton'ın başkan olabilecek kadar dayanıklı bir bünyeye sahip olmadığını söyledi. Trump'ı en fazla zorlayan konulardan birisi vergi bilgilerini açıklamaması konusundaki soru oldu. Trump, "Beyannamelerinizi niçin açıklamıyorsunuz?" sorusuna "Hillary, özel elektronik postasından sildiği 33 bin postayı açıklarsa ben de vergi beyannamelerimi açıklarım" diye konuştu. Clinton, özel e-postasını kullanarak hata yaptığını kabul etti.

"MODERATÖR TARAFLIYDI"
Tartışmada, Trump'ın bazı sözlerini "kayıtlar böyle söylemiyor" diye kesen NBC spikeri Lester Holt, kimi yorumcular tarafından programda, Trump'ın daha fazla üstüne gitmekle suçlandı.

ANA AKIM MEDYA CLİNTON'I DESTEKLEDİ
CNN, NBC ve New York Times gibi ana akım medya münazaranın galibi olarak 68 yaşındaki Clinton'ı gösterdi. CNN'in 'Tartışmanın galibi kimdi?" anketine katılanların yüzde 62'si "Clinton" derken, yüzde 27'lik kesim Trump'ı seçti. Buna karşılık sosyal medyada en çok konuşulan isim 70 yaşındaki Trump oldu. Facebook'ta yapılan paylaşımların yüzde 79'u Trump, yüzde 21'i Clinton hakkındaydı. Twitter'da da oran yüzde 62'ye 38 olmak üzere Trump'ın lehineydi.

'DIŞ POLİTİKADA ÇUVALLADINIZ'
Ekonomi üzerine sorularla başlayan programda Donald Trump, eski Dışişleri Bakanı olan rakibi Hillary Clinton ve Demokrat Parti'yi "Dünya tarihinin en kötü ticari anlaşmalarını imzalamakla" suçladı ve ülkeden kaçan fabrikaları ABD'ye geri getirmeyi vaatetti. Trump uluslararası politikada Obama politikalarının ve Clinton'ın çuvalladığını, DEAŞ gibi terör örgütlerinin doğuşuna Demokratların neden olduğunu öne sürdü.

BURNUNU ÇEKTİ SOSYAL MEDYA YIKILDI
Trump'ın, tartışmanın başlarında burnunu çekmesi de sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri oldu. Twitter'da Clinton'ın geçtiğimiz haftalarda geçirdiği hastalığı hatırlatan kullanıcılar "hasta olan Clinton neden Trump burnunu çekiyor" yorumları yaptı.
İlki 1960'da Richard Nixon ile John F. Kennedy arasında gerçekleşen televizyon münazaraları bir kaç istisna harici tüm seçimlerde halkın kanaatini belirlemesi için önemli bir aracı oldu. Clinton - Trump münazarasının ikincisi 9 Ekim'de, sonuncusu ise 19 Ekim tarihinde gerçekleşecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazanamadı Kaybetmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN