Küçük kızın 'siyahi' isyanı: 'ye ders verdi!

Giriş Tarihi: 29.9.2016 11:37 Güncelleme Tarihi: 29.9.2016 12:02
Küçük kızın 'siyahi' isyanı: ABD'ye ders verdi!

'nin Charlotte kentinde siyahi bir vatandaşın tarafından öldürülmesinin ardından, küçük bir kızın kent meclisinde yaptığı konuşma, ABD gündemine damga vurdu.

Charlotte kentinde siyahi kız çocuğu Oliphant'ın kent meclisindeki ırkçılık karşıtı konuşması, gündemine damgasını vurdu.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde in açtığı ateş sonucu bir siyahi Amerikalının hayatını kaybetmesinin ardından kent meclisinde konuşan 9 yaşındaki siyahi kız çocuğu Zianna Oliphant, dokunaklı ifadeleriyle ABD'nin ve dünyanın dikkatini polis şiddeti ve ırkçılığa çekti.

ABD’DE YÜKSEK GERİLİM

"Biz siyahi halkız ve kendimizi böyle hissetmemiz lazım. Babalarımızın ve annelerimizin ölmesi bir utançtır ve hatta onları bir daha göremeyeceğiz. Onların mezarına gitmek zorunda olmamız bir utançtır"

"Protesto yapmak zorunda olmamalıyız"

Oliphant, konuşmasında şunları söyledi:

"Protesto yapmak zorunda olmamalıyız çünkü bize yanlış muamelede bulunuyorsunuz. Bunu yapıyoruz çünkü yapmak zorundayız ve hakkımız var. Biz siyahi halkız ve kendimizi böyle hissetmemiz lazım. Babalarımızın ve annelerimizin ölmesi bir utançtır ve hatta onları bir daha göremeyeceğiz. Onların mezarına gitmek zorunda olmamız bir utançtır."

ABD'DE VURULAN SİYAHİNİN ELİNDE 'ELEKTRONİK SİGARA' OLDUĞU AÇIKLANDI

Oliphant'ın konuşması sosyal medyada Zianna'nın annesi Precious Oliphant ise daha sonra yaptığı açıklamada, kızının böyle bir hitaba hazırlanmadığını ve mecliste konuşmasının tamamen plansız bir gelişme olduğunu bildirdi.

"Yüreğiniz sızlamadan bu konuşmayı izlemek imkansız"

Kaliforniya savcısı ve Demokrat Partiden ABD Senatosu adayı Kamala Harris de Oliphant'ın konuşmasını içeren videoyu, "Yüreğiniz sızlamadan bu konuşmayı izlemek imkansız. Zianna konuştuğun için çok cesursun." mesajıyla sosyal medyada paylaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük kızın 'siyahi' isyanı: ABD'ye ders verdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN