Üç ebeveynli çok bilinmeyenli

Giriş Tarihi: 29.9.2016
Üç ebeveynli çok bilinmeyenli

’da dünyaya gelen üç ebeveynin ’sına sahip bebek dünyayı karıştırdı. Sorular peş peşe geldi: Gelecekte sağlıklı olacak mı? Tasarım bebeklerin önü açıldı mı? Doktorlar tanrının yerine mi geçti?

Ürdünlü Ibtisam Şaban ve Mahmud Hasan çiftinin üç ebeveynli bebeği sağlıklı şekilde dünyaya gelmiş olsa da bilim dünyasında yeni tartışmaları alevlendirdi. Yumurta hücresinin nükleer 'sı anneden, mitokondriyal DNA'sı donörden alınarak elde edilen yumurtanın babanın spermiyle döllendirilmesi ile dünyaya gelen bebekle ilgili en önemli soru hukuki geleceği... DNA'sını aldığı donörün kendisini sahiplenmek istemesi durumunda nasıl bir hukuksal sürecin işleyeceği merak konusu. Çoğu ülkede üç ebeveynli bilimsel çalışmalar yasal değil ya da bu konuda yasal mevzuat bulunmuyor. Üç kişiden DNA almasının gelecekte sağlık sorunlarına yol açıp açmayacağı da bilinmiyor. İngiliz Telegraph gazetesi haberine göre birçok bilim insanının bu yöntemi "Tanrı'yı oynamak" ve "Tanrı'nın yerine geçmek çabası" olarak değerlendiriyor. Monash Üniversitesi'nin Genetik Hastalıklar Merkezi Direktörü Justin St. John bu yöntemin bir başarı gibi duyurulmasından çok araştırmacıların tartışmalı olan bu yöntemi tüm yönleriyle ele alarak bir değerlendirme raporu sunması gerektiğini söyledi. Lancaster Üniversitesi'nde uzman David Clancy aynı yöntemin maymunlarda uygulandığı deneylerde annenin mitokondriyal DNA'sını yavrulara düşük orandan yüksek oranlara kadar geçtiğini gösterdiğini ve yöntemin bebeğin sağlığının garantisi olmadığını söyledi. Clancy bu yöntemin "bebek tasarımı" sürecine dönüşme tehlikesine dikkat çekti.

TASARIM BEBEK FİKRİ ÜRKÜTÜCÜ
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen ise şu yorumu yaptı: "Genetik hastalıkları embriyodaki genetik tanı yöntemleriyle çözümlüyoruz. Biz bunları embriyo üzerinden tanımlayıp, sağlıklı embriyoyu buluyoruz. Ama buradaki bebekte niye uygulamadılar. Niye üçünce ebeveyne ihtiyaç duyuldu bu kısmı ilginç. Sağlık dışında farklı nedenlerle hastalık olmadan tasarım gibi kullanacak olmasını düşündürüyor. Bu fikir de ürkütücü."

MEKSİKA'DAKİ YASAL BOŞLUK
ŞU anda sadece İngiltere'de yasal olan teknik ailelerin sağlıklı bebeklere sahip olması için kullanılıyor. Bu nedenle New York'taki New Hope Fertility Center'da görev yapan John Zang ve ekibi konuyla ilgili herhangi bir yasanın olmadığı 'ya giderek bebeğin sağlıklı şekilde doğması için özel tekniği uyguladı.

4 DÜŞÜK, 6 ÖLÜMDEN SONRA TERCİH EDİLDİ
20 yıllık evli Ibtisam Şaban ve Mahmud Hasan çifti Leigh sendromu nedeniyle sağlıklı bir bebeğe sahip olamadı. Ibtisam Şaban 4 kez düşük yaptı, dünyaya getirdiği 2 çocuktan birini 6 yaşında diğerini de henüz 8 aylıkken kaybetti. Üç ebeveynli bebek tekniğine başvuran çift, 6 Nisan 2016'da bebekleri İbrahim Hasan'ı kucağına aldı. Bebeğin şu anda son derece sağlıklı olduğu belirtiliyor. Leigh sendromu beyin, sinir sistemi ve kasları etkileyerek çocukların ölümüne neden oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç ebeveynli çok bilinmeyenli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN