Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk kez konuştu: Artık aşırı sağcı değilim

Giriş Tarihi: 30.9.2016
İlk kez konuştu: Artık aşırı sağcı değilim

'da aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı terör örgütü (NSU) davasında baş sanık Beate Zschaepe, davanın başladığı Mayıs 2013'ten bu yana ilk kez sözlü ifade vererek, artık aşırı sağcı düşünceye inanmadığını söyledi. 2000-2007 yıllarında 8'i Türk vatandaşı 10 kişiyi öldüren NSU davasının baş sanığı Zschaepe, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'ndeki davanın 313'üncü duruşmasında üç yıllık suskunluğuna son verdi.

ALMANYA’DA "YABANCI DÜŞMANLIĞI" ARAŞTIRMASI

Davanın başladığı tarihten bu yana avukatlarının belirlediği strateji doğrultusunda sessiz kalma hakkını kullanan Zschaepe, geçmişte Neonazilerin bazı düşüncelerini paylaştığını ancak Nasyonal Sosyalist düşünceye artık sempatiyle bakmadığını iddia ederek, "Bugün insanları geldikleri kökene ya da siyasi görüşlerine göre değil, hareketlerine göre değerlendiriyorum." dedi.

ALMANYA’DA IRKÇILIK KURUMSAL BOYUTTA

Zschaepe, cinayetleri işlemekle suçlanan arkadaşları Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'un yaptıklarını onaylamadığını, kendi hatalarından dolayı ise üzgün olduğu ifadesini kullandı. Zschaepe, terör örgütü NSU'nun cinayetleri ve aydınlatılamayan karanlık bağlantıları hakkında ise herhangi bir açıklama yapmadı. NSU'nun varlığı ve Türkleri alan cinayetlerin arkasındaki yapı olduğu 4 Kasım 2011'de bir dizi tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.

AVRUPA’DA EN IRKÇI ALMANYA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk kez konuştu: Artık aşırı sağcı değilim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN