Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki "11 Eylül yasası"na tepkiler

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine aleyhine dava açma imkanı tanıyan yasa tasarısının kabul edilmesinden derin endişe duyduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 3.10.2016 17:39

İİT tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu yasa tasarısından derin endişe duyulduğu ifade edilerek, "Bu yasa uluslararası ilişkilerde yüzyıllardır uygulanan ve uluslararası hukukta da bulunan 'egemen devletlerin korunması' ilkesini ihlal etmektedir." denildi.

Açıklamada, uluslararası toplumun bu yasaya yönelik tepkisinin yüzyıllardır uygulanan söz konusu ilkeye bağlı kalınmamasından kaynaklandığı belirtilirken egemen bir ülkenin başka bir ülkeye kendi yargı erkini dayatamayacağı ifade edildi. Keyfi kriterlerin siyasi ve ekonomik baskı aracı olarak kullanılamayacağı, aksi taktirde bunun ülkelerin bağımsızlığı ve uluslararası ilişkilerde yer etmiş ilkelerin ihlali olacağı vurgulandı.

"Tek taraflı bir yasa ne yazık ki uluslararası ilişkilerde kaosun kapısını açtı. Böyle bir yasa uluslararası hukuku etkiler ve egemenliğini sarsar." denilerek, bu yasanın diğer ülkelerin de kendi haklarını savunmak için benzer kanunlar çıkarmasına yol açabileceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, bölgesel ve uluslararası ile terörle mücadele için sarf edilen çabaların olumsuz etkilenmemesi için yasama erkinin, söz konusu kanunu yeniden gözden geçirmesi temennisine yer verildi.

ABD Başkanı Barack Obama yasa tasarısını veto etmiş ancak yasa tasarısı Senatoda ezici çoğunlukla kabul edilmişti.

ABD kamuoyunda tartışmalara yol açan ve 'ı derinden rahatsız eden yasa tasarısı, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin, saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanımıştı.

Kocasını Pentagon'da düzenlenen saldırıda kaybeden Stephanie DeSimone bu yasaya dayanarak Suudi Arabistan aleyhine dava açan ilk kişi olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'deki "11 Eylül yasası"na tepkiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN