Ban Ki-mun: Öfkemi belirtecek kelime kalmadı

Genel Sekreteri Ban, sorununda üç farklı bölünme olduğuna dikkat çekerek, bütün bunların kusursuz bir fırtınaya yol açtığını belirtti. 'de ve özellikle de Halep'teki katliamlara yönelik öfkesini belirtecek kelime kalmadığını vurgulayan Ban, söz konusu şehirdeki sivillere yönelik saldıralara dikkat çekti

Giriş Tarihi: 3.10.2016 20:04 Güncelleme Tarihi: 3.10.2016 20:14
Ban Ki-mun: Öfkemi belirtecek kelime kalmadı

Genel Sekreteri Ban Ki-mun, sorununda halkın kendi arasında, güçlü devletler arasında ve BM Güvenlik Konseyi olmak üzere, üç alanda bölünmüşlük olduğunu belirterek, "Bütün bunlar kusursuz bir fırtınaya yol açıyor." dedi.

Ban, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın bölgede nüfuz sahibi ülkeleri Suriye konusunda askeri bir çözümün olamayacağı konusunda ikna etmek için yoğun bir çaba sarfettiğini belirtti.

"ÖFKEMİ BELİRTECEK KELİME KALMADI"

Suriye'de ve özellikle de Halep'teki katliamlara yönelik öfkesini belirtecek kelime kalmadığını vurgulayan Ban, söz konusu şehirdeki sivillere yönelik saldıralara dikkat çekti.

Sivillere, insani yardım ve sağlık çalışanlarına karşı kasten yapılan saldırıları kınadığını tekrarlayan Ban, 13 buçuk milyon Suriyelinin çaresiz bir şekilde insani yardıma ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban, son 6 yıldır BM'nin bütün çabalarına rağmen, Suriye'de şiddetin devam ettiğini anımsatarak, "(Suriye'de) Askeri bir çözüm olamaz, sadece siyası çözüm vardır." değerlendirmesinde bulundu.

"BÜTÜN BUNLAR KUSURSUZ BİR FIRTINAYA YOL AÇIYOR"

Suriye sorununda üç alanda bölünmeye dikkat çeken Ban, bunların Suriye halkının kendi arasında farklı gruplara bölünmesi, güçlü devletler arasındaki görüş ayrılığı ve BM Güvenlik konseyindeki bölünmüşlük olduğunu belirtti.

Ban, söz konusu bölünmüşlüğe son verilip, geleceğe birlik içinde girilmesi çağrısında bulunarak, "Bütün bunlar kusursuz bir fırtınaya yol açıyor." diye konuştu.

"BM SADECE SÜRECİ KOLAYLAŞTIRMAKLA SORUMLU"

BM'nin son 10 yıldaki kendi döneminde özellikle Ortadoğu konusunda büyük güçler tarafından yönlendirildiği konusundaki eleştirilere de cevap veren Ban, "Büyük güçlerin sorunların çözümü için BM nezdinde bazı ülkelere dikte ettiği görüşüne katılmıyorum." değerlendirmesini yaptı.

Filistin'de iki devletli çözümün uluslararası toplum tarafından tamamen desteklendiğini anımsatan BM Genel Sekreteri Ban, sorunun çözümünün İsrailli ve Filistinli politikacıların elinde olduğunu, BM'nin sadece süreci kolaylaştırmakla sorumlu bulunduğunu bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ban Ki-mun: Öfkemi belirtecek kelime kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN