Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefimiz İslam karşıtlığını yenmek

İİT’nin kültür kuruluşu IRCICA’nın direktörü Eren, “İki hedefimiz var. Savaş ortamındaki İslami kültür mirasının korunması ve Batı’daki İslam karşıtlığı ile mücadele” dedi

Giriş Tarihi: 3.10.2016
Hedefimiz İslam karşıtlığını yenmek

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) 47'nci kuruluş yıldönümü İslam Tarih, Kültür, Sanat Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından İstanbul'da düzenlenen bir törenle Genel Sekreter İyad Amin Medeni'nin katılımıyla kutlandı. Conrad Otel'de önceki akşam düzenlenen törene Türkiye'nin 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Veysi Kaynak da katıldı. Genel Sekreter Medeni yaptığı konuşmada 21 Ağustos 1969 tarihinde Mescid-i Aksa'nın kundaklanma girişiminden sonra kurulan İİT'nin sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik ve eğitim alanlarında birçok adım attığını ve Filistin ve meseleleri gibi hâlen süren krizlerde önemli görevler üstlendiğini dile getirdi. SABAH gazetesine konuşan IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren, İİT'nin savaşın yıktığı Müslüman coğrafyalarda İslami kültür mirasını korumak ve Batı'da İslam karşıtlığı ile radikalizme karşı mücadele olmak üzere iki ana hedefi olduğunu kaydetti. Eren İİT'nin IRCICA ve birçok kuruluş işbirliğinde Asya, Ortadoğu ve Afrika'da İslami kültürü ve İslam eserlerini korumak için birçok çalışmayı eş zamanlı olarak yürüttüğünü ifade etti. Kudüs'te sur içindeki tarihi yapının onarılması için çalışmalar sürdürdüklerini belirten Eren, 'deki hasar görmüş tarihi eserler için UNESCO ile proje yürüttüklerini söyledi. Eren eserlerin ilk hâline dair topladıkları verilerle savaş sona erdiğinde eserlerin ilk hâline getirilmeleri için proje başlatmak istediklerini belirtti.

BM İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ
IRCICA Genel Direktörü Eren, Fransa, Hollanda, Belçika ve Almanya gibi birçok Batılı ülkede aşırı sağ ve İslam karşıtlığının yükselişte olduğunu hatırlatarak, "IRCICA olarak bünyesinde İslam karşıtlığıyla mücadele etmek adına değişik kültürlerin bir arada yaşayabileceği ortamlarla ilgili bazı projelerimiz var"dedi. Eren, İslam dünyasında aşırıcılığın ve İslam düşmanlığının nedenleriyle ilgili üç rapor yayınlayacaklarını bildirdi.

Deniz Renkveren \ DIŞ HABERLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefimiz İslam karşıtlığını yenmek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN