'dan ‘vizesiz rejim' için ilk adım

24 Kasım'daki uçak krizinin ardından Türk vatandaşlarına vize uygulamasını geri getiren 'da, vize rejiminin iptaline yönelik önemli bir gelişme yaşandı.

Giriş Tarihi: 3.10.2016 11:55
Rusya'dan ‘vizesiz rejim' için ilk adım

Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev, bakanlığın Dışişleri Bakanlığı'ndan ile iş sektörü için vizesiz rejim konusunda anlaşılmasını talep ettiğini açıkladı.

Lihaçev, Tass haber ajansına yaptığı açıklamada, "Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan girişimcilerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızın mütekabiliyet çerçevesinde Türkiye'yi vizesiz rejim ile ziyaret etmelerini sağlayacak kararların alınması için Türk Dışişleri Bakanlığı ile anlaşılmasını talep ettik" ifadelerini kullandı.

Lihaçev, Ağustos ayı başında bakanlığın ülke yönetiminden, Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin'den hem ticaret hem hizmet alışverişi hem de turizm sektörünün gelişmesi işbirliği prensiplerine dönüleceğine ilişkin kesin sinyaller aldığını hatırlattı. Lihaçev, "Bu çalışmayı birbirimize doğru attığımız ortak adım olarak algılıyoruz. İş sektörü için Türkiye'ye vizeler pahalı ve alması o kadar da kolay değil" diye ekledi.

Eylül ayı sonunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Lihaçev ile görüşmesi çerçevesinde Türk işletmeciler için vizesiz rejim talep etti ve ülkelerin eski ticari hacmine ulaşmalarını ümit ettiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan ‘vizesiz rejim' için ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN