Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB’den Afganistan’a 200 milyon avro

AB Komisyonu Üyesi Mimica: - "Afganistan’a önümüzdeki iki yıl boyunca 200 milyon avro bütçe desteği sağlayacağız" - Afganistan Maliye Bakanı Hakimi: - "Sözleşme, Afganistan’ın reform programı ile kalkınma desteklerini bir araya getiren etkili bir mekanizma"

Giriş Tarihi: 4.10.2016 16:18
AB’den Afganistan’a 200 milyon avro

Avrupa Birliği (AB) ve Afganistan, devlet kurumlarının güçlendirilmesini içeren 200 milyon avroluk sözleşme imzaladı.

AB ve Afganistan hükümetinin ortaklaşa düzenlediği Brüksel'de yapılan Afganistan Konferansı esnasında, AB Komisyonu Uluslararası İşbirliği ve Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Neven Mimica ile Afganistan Maliye Bakanı Eklil Ahmad Hakimi, Devlet Kurumlarının İnşası Sözleşmesi imzaladı.

İmza töreninde konuşan AB Komisyonu Üyesi Mimica, "Bu sözleşmeyle Afganistan'a önümüzdeki iki yıl boyunca 200 milyon avro bütçe desteği sağlayacağız." dedi.

Bunun bir "sözleşme" olduğunu ve tarafların üstlerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Mimica, "Fon, Afganistan'ın önemli alanlarda reformları tatmin edici seviyede gerçekleşmesiyle serbest bırakılacak." diye konuştu.

Afganistan Maliye Bakanı Hakimi de "Sözleşme, Afganistan'ın reform programı ile kalkınma desteklerini bir araya getiren etkili bir mekanizma." ifadesini kullandı.

Fonun doğrudan Afganistan bütçesine gireceğine dikkati çeken Hakimi, bu yardımın Afganistan hükümetine kendi kalkınma önceliklerini uygulama imkanı tanıdığını belirtti.

Hakimi, AB'nin Afganistan'a ciddi mali yardımlar sağladığını anımsatarak teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB’den Afganistan’a 200 milyon avro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN