Türkiye'nin en iyi haber sitesi

anlaşması halktan döndü

’nın yarım asırlık çatışmasını sonlandıracak anlaşma referanduma takıldı. Taraflar, kaybedilen referanduma rağmen müzakerelerin süreceğini “Zafer ın olacak” sözleriyle açıkladı

Giriş Tarihi: 4.10.2016
Barış anlaşması halktan döndü
hükümetiyle Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasındaki 4 yıllık müzakeresini sonuca bağlayacak referandumdan, tüm dünyayı şoke eden bir sonuç çıktı. Pazar günü düzenlenen oylamada halkın yüzde 50.24'ü, barış anlaşmasına 'Hayır' dedi. Kamuoyu yoklamalarında, anlaşmayı destekleyenler yüzde 66 civarında görünüyordu. Ancak hükümeti ve FARC, birkaç saat arayla "Pes etmiyoruz" diyerek müzakerelerin süreceğini açıkladı. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, halkın 'Hayır' cevabını ve yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı. "Bu oylama, Kolombiya'nın istikrarını etkilemeyecektir. Vazgeçmiyorum. Görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim" diyen Santos, FARC ile barış görüşmelerini sürdüren müzakere ekibini örgüt liderleri ile yeniden görüşmeleri için hemen 'ya göndereceğini bildirdi.

ATEŞKES SÜRÜYOR
FARC da "Kalplerimizdeki sevgi çok büyük. Sözlerimizle ve eylemlerimizle barışa ulaşabiliriz" ifadelerini kullandı. Örgütün lideri Rodrigo Londono "FARC, geleceği inşa etmek için sadece sözleri silah olarak kullanmaya olan niyetini tekrar etmektedir. Barış hayali kuran Kolombiya halkı bize güvensin, sonunda zafer barışın olacak" dedi. Taraflar, Küba'nın başkenti Havana'da, barış müzakerelerini sürdürüyordu. 52 yıllık çatışma boyunca, 260 bin kişinin ölmüş, 45 bin kişi faili meçhul cinayete kurban gitmiş ve 6.5 milyon kişi de evsiz kalmıştı.

NEDEN 'HAYIR'
Tarihi referedandumdan 'Hayır' çıkmasının ana nedeni olarak anlaşma şartlarının zayıf bulunması gösterildi. İşte öne çıkan 4 neden: Birincisi, "Suçlarını itiraf eden FARC militanlarının, kamu hizmetiyle cezalandırılması" şartı. 'Hayır'cılar ağır ceza verilmesini savundu. İkincisi FARC'ın komünist yapısına tepki. Üçüncü sebep Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a muhalif kesimlerin, 'Hayır' oyu vermesi. Dördüncü sebep olarak ise FARC'ın seçime girmeden parlamentoya girecek olması gösterildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış anlaşması halktan döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN