Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filipinler Devlet Başkanı Duterte'den ABD'ye eleştiri

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, ülkesindeki uyuşturucuyla mücadele yöntemini eleştiren ABD'ye sert çıkarak, ABD Başkanı Obama'ya 'Cehenneme git' dedi

Giriş Tarihi: 4.10.2016 17:13 Güncelleme Tarihi: 4.10.2016 17:20
Filipinler Devlet Başkanı Duterte'den ABD'ye eleştiri

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD Başkanı Barack Obama için 'cehenneme git' dedi ve ABD'nin ülkesine silah satmayı reddettiğini, fakat bunu umursamadığını çünkü Rusya ve Çin'in kendileri için tedarikçi olma konusunda istekli olduğunu söyledi.

FİLİPİNLER, ABD İLE ASKERİ İLİŞKİLERİ SONLANDIRIYOR

Reuters'ın haberine göre Duterte ABD'ye karşı saygısını kaybettiğini belirterek, Filipinler'deki uyuşturucuyla mücadele yöntemini eleştirenlere de sert çıktı.

3 BİN 400 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Duterte mayıs ayında başkan seçildiğinden beri uyuşturucuyla mücadele kapsamında ülkede 3 bin 400 'den fazla kişi öldürüldü.

Duterte, Manila'da gerçekleştirdiği konuşmada, ABD'nin füze ve başka silahları ülkesine satmak istemediğini fakat Rusya ve Çin'in bunu 'kolayca' yapabileceklerini söylediğini dile getirdi.

GEL VE İMZALA...

Duterte, "Eğer silah satmak istemiyorsanız, Rusya'ya giderim. Rusya'ya generaller yolladım ve Rusya 'endişelenme, bizde ihtiyacın olan her şey var, sana vereceğiz' dedi. Çin'e gelince, 'gel ve imzala, her şey yollanacak' dedi" diye konuştu.

Öte yandan Duterte, ABD'nin Filipinler'deki kronik uyuşturucu problemi konusunda kendilerine destek olmaları gereken yerde eleştirdiklerini söyledi. Duterte, "Yardım etmek yerine ilk vuran ABD Dışişleri Bakanlığı'ydı. O yüzden cehenneme gidebilirsin Obama." ifadelerini kullandı.

Duterte, eylül ayı başında yine uyuşturucuyla mücadele konusunda ABD tarafından eleştirilmesi üzerine Obama'ya küfür etmişti. Bunun üzerine Obama ile Duterte arasında yapılması planlanan görüşme iptal edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA G��NDER
Filipinler Devlet Başkanı Duterte'den ABD'ye eleştiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN