Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arı nesli ilk kez tehlikede

7 arı türünün neslinin tükenmekte olduğu açıklandı. Birçok bilim insanına göre arı neslinin tehlikede olması, insanlığın da tehlikede olması anlamına geliyor

Giriş Tarihi: 5.10.2016
Arı nesli ilk kez tehlikede

Doğadaki denge için çok önemli olan arılar hakkında alarm verici bir gelişme yaşandı. ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi "Hawaii Sarı Yüzlü" arılarının 7 türünü nesli tükenmekte olan canlılar listesine ekledi. Arılar ilk kez nesli tükenmekte olan canlılar listesine alınmış oldu. ABD'li yetkililer, vahşi yaşamı korumak için çalışan Xerces Soceity isimli dernek ve Hawaii'li yetkililer ile gerçekleştirdikleri çalışmada listeye alınan arı türlerini açıkladı: Hylaeus anthracinus, Hylaeus longiceps, Hylaeus assimulans, Hylaeus facilis, Hylaeus hilaris, Hylaeus kuakea ve Hylaeus mana. Servis 1996'da 33 arı türünü "Endişe edilmesi gerek türler" olarak bildirmişti. Söz konusu 7 arının Hawaii'ye özgü endemik türler olduğu belirtiliyor. 7 arı türünün federal yönetimin desteğiyle türlerin canlı devamı için gerçekleştirilen programlarla korunacağı açıklandı.

'İNSANLIĞIN 4 YILI KALIR'
Alman fizikçi Albert Einstein'ın arıların insan neslinin devamı için önemli olduğunu yıllar önce söylediği ileri sürülmüştü. "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" sözü, tam olarak kanıtlanamasa da Einstein'ın söylediği varsayılıyor. Edebiyat alanında ödül kazanmış yazar Maurice Bee de 1901'de yazdığı "Arının Hayatı" isimli kitapta, "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa, insanlığın 4 yılı kalır" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arı nesli ilk kez tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN