Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koalisyon’dan yalanlama: Türkiye’nin Başika’daki varlığı illegal demedik

ABD önderliğindeki DAEŞ Karşıtı Koalisyon sözcüsü Albay John Dorrian’ın Türkiye’nin Başika’daki askeri varlığını “illegal” olarak adlandırdığı iddiasına yalanlama geldi.

Giriş Tarihi: 5.10.2016 18:24 Güncelleme Tarihi: 5.10.2016 19:08
Koalisyon’dan yalanlama: Türkiye’nin Başika’daki varlığı illegal demedik

SABAH'ın sorusu üzerine yazılı bir açıklama yapan DAEŞ Karşıtı Koalisyon, "Sözcünün açıklamalarıyla ilgili doğru olmayan haberler olduğunu gördük. Albay Dorrian'ın Türkiye'nin Irak'taki varlığının illegal olduğunu söylediğini belirtmişler. O böyle bir şey söylemedi" dedi.

Albay Dorrian'ın dün Irak Güvenlik Kuvvetleri'ni ziyaret ettiği belirtilen açıklamada, "bu ziyaret sırasında kendisinden Irak'ın egemenliğiyle ilgili koalisyonun pozisyonunu yansıtacak bir açıklama yapması istendi." dendi.

Buna göre Albay kendisine sorulan soru üzerine şunları söyledi:

" Koalisyonun pozisyonu şudur, tüm güçlerimiz Irak'ta Irak hükümetinin koordinasyonu ve izniyle bulunuyor. İnaniyoruz ki DAEŞ'le Irak'ta savaşmak isteyen tüm ülkeler, Türkiye de dahil, Irak hükümetinin iznini almalıdır."

Koalisyon daha önceki açıklamalarında da Türkiye'nin Başika'daki askeri kuvvetlerinin koalisyonun bir parçası olmadığını söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koalisyon’dan yalanlama: Türkiye’nin Başika’daki varlığı illegal demedik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN