Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk biyografiyi kendi yazmış

1923’te basılan “Adolf Hitler: Hayatı ve Konuşmaları” kitabının bizzat Hitler tarafından yazıldığı öne sürüldü. Kitapta Hitler, Hz. İsa’ya benzetilirken, ’nın bu tip bir lidere ihtiyaç duyduğu vurgulanıyor

Giriş Tarihi: 11.10.2016
İlk biyografiyi kendi yazmış
Nazi rejiminin lideri Adolf Hitler'in 1923'te basılan biyografi kitabını kendi yazdığı tespit edildi. Dönemin muhafazakâr kanaat önderlerinden Adolf Victor von Koerber'in imzasıyla piyasaya sürülen kitaba dair tespit, İskoçya'daki Aberdeen Üniversitesi'nde görevli tarih profesörü Thomas Weber tarafından yapıldı.

PROFİLİNİ KUVVETLENDİRDİ
"Adolf Hitler: Hayatı ve Konuşmaları" adlı kitapta 'nın tıpkı Hitler gibi bir lidere ihtiyaç duyduğu görüşü dile getirilirken, tarihçiler "Bu biyografi, bize Hitler'in kafasındaki iktidara gelme fikrinin, sandığımızdan daha erken oluştuğunu gösteriyor" yorumunda bulundu. Profesör Weber, "Görünen o ki, 1923'te Hitler, aniden ulusal profilini kuvvetlendirmeye karar vermiş" dedi. Kitapta Hitler'in Hz. İsa'ya dahi benzetildiğini söyleyen Weber, "Bu kitap sayesinde Hitler, açık bir şekilde "Ben lider olmak istiyorum" demek zorunda kalmadı. Kendisinin lider olmasına dair bir beklenti oluşturmayı amaçladı" şeklinde konuştu. Alman gazeteci Sven Felix Kellerhoff da, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada "Bu kitabı Hitler'in yazdığına, yahut onun emriyle bir editör tarafından yazıldığına ikna oldum. Kitap, Hitler'in kendisini 1923'ten beri "'nın kurtarıcısı" gördüğünü ortaya koyuyor" ifadesini kullandı.

POLİTİK ÇEVRELERİ ETKİLEDİ
Tarihçi Weber, Hitler'in 8-9 Kasım 1923'te giriştiği başarısız darbe girişimine atıfta bulunarak, o dönemler Adolf Hitler'in ulusal düzeyde bir tanınırlığı olmadığını söyledi. Weber, Hitler'in, dönemin meşhur savaş kahramanı Victor von Koerber'in adını kullanarak politik çevrelerde etki uyandırmaya çalıştığını kaydetti. Konuyla alakalı bir kitap çalışması yürüten Weber, Victor von Koerber'in ilerleyen yıllarda Hitler karşıtı bir tavır takındığını, 1944'te Hitler'e başarısız bir süikast düzenlemekten dolayı hapse atıldığını da aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk biyografiyi kendi yazmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN