Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den Lozan'da yapılacak görüşmeleri için açıklama!

Dışişleri Bakanlığı, 15 Ekim’de İsviçre’nin Lozan kentinde krizinin çözümü için gerçekleşecek toplantıdan olumlu bir sonuç çıkacağına dair umutlu olduklarını, fakat 'de çatışmaların sona ereceğine dair söz veremeyeceklerini bildirdi.

Giriş Tarihi: 12.10.2016 23:29 Güncelleme Tarihi: 12.10.2016 23:46
ABD'den Lozan'da yapılacak Suriye görüşmeleri için açıklama!
Bakanlık Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Kirby'nin hafta sonunda Lozan'da düzenlenecek toplantıya katılımına ilişkin soruları cevapladı.

Kirby, "Bakan Kerry, bu toplantıya 'de çatışmaları durduracak başarılı bir çerçeve çizilmesi hedefiyle gidiyor." dedi.

, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Katar'ın da katılacağı belirtilen toplantı sonrasında 'de yeni bir seçenek veya yöntem izleneceğine dair söz veremeyeceğini belirten Kirby, "Bu toplantı sonrasında çatışmaların durmasını sağlayacak bir sonuç çıkacağına dair garanti veremem." dedi.

Öte yandan Kirby, ABD'nin Suriye konusunda Rusya ile görüşmeleri askıya aldığını açıklamasına rağmen defalarca telefon görüşmesi yapan Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un Lozan'da ikili bir görüşme planlamadıklarını fakat bu görüşmeler esnasında iki bakanın bir köşede görüşemeyeceği anlamına gelmediğini belirtti.

Kirby, "İki bakanın resmi görüşmeler dışında bir görüşme yapma ihtimalini tamamen yok saymıyorum. Fakat bu ABD ve Rusya ile Suriye'de çatışmaların durdurulması noktasında askıya aldığımız görüşmelerin kalktığı anlamına gelmez.' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Lozan'da yapılacak Suriye görüşmeleri için açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN