Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atina'nın ilk sinin inşaatı başlıyor

'ın başkenti Atina'da yapılması kararlaştırılan ilk nin inşaatı gelecek hafta başlıyor.

Giriş Tarihi: 12.10.2016 17:46
Atina'nın ilk camisinin inşaatı başlıyor

'ın başkenti Atina'da yapılması kararlaştırılan ilk nin inşaatıgelecek hafta başlıyor.

İnşaatı üstlenen konsorsiyumdaki dört şirketten biri olan INTRAKAT firmasından AA muhabirine yapılan açıklamada, cami inşaatı için gelecek hafta ilk kazmanın vurulacağı belirtildi.

Açıklamada, net tarihin güvenlik sebebiyle verilmediği ifade edildi.

Altyapı, Taşımacılık ve İletişim Bakanlığı ile sözleşme imzalayan konsorsiyumun, inşaatı Nisan 2017'de tamamlaması planlanıyor.

Yunan devleti tarafından finansmanı sağlanacak cami inşasının, yaklaşık 887 bin avroya mal olacağı açıklandı. Cami yapımının önünü açan son yasal düzenleme ağustos ayında mecliste onaylanmıştı.

Avrupa'da camisi bulunmayan tek başkent olan şehirde mevcut plana göre cami inşası için ilgili karar 10 yıl önce verilmesine rağmen, hukuki itirazlar ve bürokratik engeller sebebiyle inşa süreci başlayamamıştı.

Atina banliyölerinden Votanikos bölgesindeki Eleona semtinde, Yunanistan Deniz Kuvvetlerinin mülkiyetindeki 17 dönümlük arazide eski bir hangardan dönüştürülecek olan caminin minaresi olmayacak.

Atina'da cami inşa edilmesi ise ilk kez 1976'da kararlaştırılmıştı. Buna rağmen, aşırı milliyetçi çevrelerle bir kısım fanatik din adamları tarafından gösterilen şiddetli tepkilerin etkisiyle proje sürekli sürüncemede kalmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atina'nın ilk camisinin inşaatı başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN