Türkiye'nin en iyi haber sitesi

de "üretim dondurma" kararı değerlendiriliyor

OPEC'e üye ülkeler ve Federasyonu yetkilileri, de "üretim dondurma kararını" değerlendirmek üzere bir araya geldi

Giriş Tarihi: 12.10.2016 13:52 Güncelleme Tarihi: 12.10.2016 15:29
Petrolde üretim dondurma kararı değerlendiriliyor

İhraç Eden Ülkeler Örgütü'ne (OPEC) üye ülkeler ve Federasyonu yetkilileri, petrolde "üretim dondurma kararını" değerlendirmek üzere bir araya geldi.

Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortağı olduğu 23. Dünya Kongresi kapsamında İstanbul'a gelen yetkililerinin, 26-28 Eylül 2016'da OPEC'in Cezayir'deki gayri resmi toplantısında aldığı, üretim miktarlarını dondurma kararını OPEC üyesi olmayan ülkelerle de değerlendireceği toplantı, saat 14.35'te Hilton Oteli'nde başladı.

Toplantıya OPEC Genel Sekreteri Muammed Barkindo, Katar Enerji ve Sanayi Bakanı ve OPEC Dönem Başkanı Muhammed bin Salih es-Sade, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Cezayir Enerji Bakanı Nureddin Butarfe, Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino ve Meksika Hidrokarbonlar Bakan Yardımcısı Dr. Aldo Flores-Quiroga katılıyor.

Suudi Arabistan'ın yanı sıra Cezayir'deki toplantıda alınan karara temkinli yaklaşan OPEC üyesi İran ve Irak'ın temsilcileri ise toplantıya iştirak etmiyor.

Barkindo, daha önce kendisine yöneltilen, Suudi Arabistan'ın toplantıya katılıp katılmayacağına ilişkin sorulara, "Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih'in daha önceden belirlenmiş programı nedeniyle toplantıya katılamayacağını, ancak konuya ilişkin kendisiyle konuştuklarını" söylemişti.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonrası bir açıklama yapılması bekleniyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrolde "üretim dondurma" kararı değerlendiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN