Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aylar süren törenleri, bir yıl yas

Giriş Tarihi: 17.10.2016
Aylar süren cenaze törenleri, bir yıl yas

Kralı Adulyadej’in ölümünün ardından ülkede bir yıllık yas ilan edildi. 100 gün dini şarkılar söylenecek, törenleri aylar sürecek

Güneydoğu Asya ülkesi 'ın çok sevilen kralı Bumibol Adulyadej'in ölümü üzerine ülkede bir yıllık yas ilan edildi. Politik ayrışma günlerinin yaşandığı Tayland'ın birleştirici figürü olarak görülen Adulyadej'in yerine geçecek olan oğlu Maha Vajiralongkorn ancak bir yıl sonra tahta oturacak. Uzun bir hastalık döneminin ardından perşembe günü yaşamını yitiren Kral Adulyadej'in ardından düzenlenecek Budist törenlerinin aylar süren ritüeller içereceği öğrenildi. Rahiplerin, Kral için 100 gün dini şarkılar söyleyeceği kaydedildi. 88 yaşında hayatını kaybeden ve 70 yıl boyunca tahtta kalarak dünyanın en uzun saltanatını süren Kral Adulyadej'in oğlu Veliaht Prens Vajiralongkorn, "Tayland halkı için yas tutma ve kralın anılarını yad etme vakti. Kraliyet cenaze törenlerinin bitişinin ve bir yıllık yas sürecinin son bulmasıyla tahta çıkış töreni için uygun gelecektir" açıklamasında bulundu.

'O HERKESİN KRALIYDI'
Taylandlılar'dan görüş alan Al Jazeera televizyonu halkın, "Kralımızı çok seviyorduk. O herkesin kralıydı. Yoksullara yardım ederdi" ve "Dünyada bizimki gibi bir kral yok. O olmadan bizi neler bekliyor tahmin edemiyoruz" ifadelerini kullandığını aktardı. 1932'den beri 12'si başarılı 19 darbe gören Kral Adulyadej, ülkedeki politik tarafların saygı gösterdiği bir figür olarak biliniyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aylar süren cenaze törenleri, bir yıl yas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN