Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 ay sonra ’a indi

Giriş Tarihi: 20.10.2016
7 ay sonra Mars’a indi

Exo misyonu kapsamında 7 ay önce yola çıkan Avrupa ve ’nın ilk ortak uzay aracı TGO’nun taşıdığı Schiaparelli, Mars atmosferine giriş yaptı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Federal Uzay Ajansı'nın (Roscosmos) ortaklaşa bir misyonda gönderdiği Schiaparelli test modülü dün 7 aylık yolculuğun ardından 'ın atmosferine girdi. Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü Yeryüzü Bilim Kompleksi Başkanı Vladimir Nazarov, "Söyleyebileceğimiz tek net şey Schiaparelli modülünün Mars'a indiği. Ne yazık ki durumu hakkında bir şey söylenemez. Sinyal çok zayıftı" açıklamasında bulundu. Beklenen haber ExoMars misyonunda Schiaparelli ile birlikte gönderilen Trace Gaz Uydusu'ndan (TGO) geldi. Yaklaşık 2 saatlik bir bekleyişin ardından Mars'ın atmosferinde gaz ölçümleri yapacak TGO sinyal göndererek yüreklere su serpti. ESA'nın Twitter hesabında, TGO'nun verdiği sinyali, "Merhaba Dünya, beni özledin mi" mesajıyla duyurdu. Ardından ExoMars'ın uçuş dinamiği ekibi, TGO'nun Mars'ın yörüngesinde olduğunu tespit etti.

HAYAT İZLERİNİ ARAŞTIRACAK
496 milyon kilometrelik yolculuğun ardından TSİ ile 17.42'de Mars'a 21 bin km hızla inmeye başlayan Schiapiralli'nin paraşütü 11 kilometre yükseklikte saat 17.45'te açıldı. ESA'nın Almanya'daki operasyon merkezi bugün TSİ 11.00'de uzay aracının akibeti konusunda bilgi vermeye başlayacak. Kazakistan Baykonur Uzay Üssü'nden 14 Mart'ta TGO ile fırlatılan Schiaparelli'yle Mars'ta yaşama dair izler, jeolojik süreçler ve kum fırtınaları hakkında daha fazla bilgi edinilmesi hedefleniyor. Ayrıca ExoMars Projesi'nin 2020 yılındaki ikinci aşamasında gönderilecek keşif aracının iniş tekniği için veri toplanması amaçlanıyor.

Deniz RENKVEREN / DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 ay sonra Mars’a indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN