Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’den ’ye tepkisi!

Giriş Tarihi: 23.10.2016 02:01
Çin’den ABD’ye savaş gemisi tepkisi!

Savunma Bakanlığı, donanmasına ait bir nin Güney Çin Denizi’ndeki Şişa adaları kara sularına girmesini yasa dışı olarak değerlendirdi.

Savunma Bakanlığı, donanmasına ait bir nin Güney Çin Denizi'ndeki Şişa adaları kara sularına girmesini yasa dışı olarak nitelendirdi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien, yaptığı açıklamada, ABD donanmasına ait Decatur adlı destroyerin bu hareketini kışkırtıcı ve yasadışı olarak değerlendirdi. Sözcü Vu, Güney Çin Denizi'nde gerçek sorun yaratan tarafın ABD olduğunu öne sürdü.

Bakanlık, bölgede ulusal çıkarları korumak için ihtiyaç duyulduğunda Çin ordusunun gözetim ve savunma gücünü artıracağını açıkladı.

USS Decatur adlı güdümlü füze destroyeri, dün Güney Çin Denizi'ne girmişti.

Çin, ABD ile Güney Çin Denizi'nde ulaşım özgürlüğü konusunda tartışma yaşarken, Pekin yönetimi, bölgede hak iddialarını güçlendirmek amacıyla yapay adacıklar oluşturmakla suçlanıyor.

Pekin yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin Güney Çin Denizi'nde başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu bölge ülkeleriyle egemenlik tartışmaları yaşıyor. Bölge üzerinden yapılan gemi taşımacılığıyla dünya genelinde her yıl yaklaşık 5 trilyon dolarlık ticaret gerçekleşiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin’den ABD’ye savaş gemisi tepkisi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN