Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de başörtülü kadına tazminat

'de mahkeme, başörtüsü taktığı için ten atılan Sırbistanlı bir Müslüman kadını haklı bularak çalıştığı şirketi 3 ay maaş ve 8 bin Frangı tazminat ödemeye mahkum etti.

Giriş Tarihi: 23.10.2016 16:23

basınında gen şekilde yer alan habere göre, ismi açıklanmayan 29 yaşındaki Sırbistan uyruklu kadın, uzun zamandır çalıştığı çamaşırhanede 2015'ten itibaren başörtüsü takmaya başlayınca işten çıkarıldı.

Bern-Mittelland yerel mahkemesine dava açan başörtülü kadın haklı bulundu. Şirketin işten çıkarma kararının adil olmadığına karar veren mahkeme ayrıca şirketin, kadına, maddi ve manevi kaybı için 3 aylık maaş ve 8 bin Frangı ödemesine hükmetti.

"KARAR OLUMLU"

İsviçre İslam Çatı Federasyonu Basın Sözcüsü Önder Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkeme kararını olumlu bulduklarını söyledi.

Güneş, her iki tarafın da temyiz hakkını kullanabileceğini belirterek şirketin bu hakkı kullanması halinde kararın bir üst mahkeme tarafından aynen onanacağını düşündüğünü kaydetti.

Mahkeme kararının İsviçre'de özel sektörde çalışan Müslüman kadınları yakından ilgilendirdiğini ve örnek teşkil ettiğini vurgulayan Güneş, "Bir iş yerinde en önemli kriter kişinin giydiği kıyafetler değil, yaptığı iş olmalı." ifadesini kullandı.

Öte yandan, geçen ay sonunda İsviçre Ulusal Meclisi'nde yapılan oylamayla yüzü tamamen kapatan burkanın kamuya açık alanlarda giyilmesi ve peçe takılması ülke genelinde yasaklanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsviçre'de başörtülü kadına tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN