Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da başvurusu yapan başörtülü adaya ayrımcılık

Giriş Tarihi: 27.10.2016 21:43 Güncelleme Tarihi: 27.10.2016 21:57
Almanya'da iş başvurusu yapan başörtülü adaya ayrımcılık

'nın kentinde başörtülü olduğu gerekçesiyle bir Türk'ün başvurusunu reddederek "eşit muamele yasasına" aykırı davranan diş hekimi hakkında dava açılacak.

Avukat Bülent Döğer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ketinde bir d hekiminin verdiği iş ilanın ardından başörtüsü takan bir kadının iş başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Diş hekiminin ise bu başvuruyu reddettiğini anlatan Döğer, "Bu doktor iş başvurusuna olumsuz cevap vermekle yetinmedi. 'Biz başörtülüleri çalıştırmıyoruz. Adayların bu hoşgörüyü nasıl düşünebildiklerini de anlamıyoruz' şeklinde de mesaj göndermiş." dedi.

Diş hekiminin bu sözleri iş başvurusunda bulunan adaya elektronik posta ile gönderdiğini ve bunun kayıtlı olduğunu ifade eden Döğer, bu sözlerden dolayı pazartesi günü ayrımcılık yasası olarak bilinen "eşit muamele yasasına" aykırı davranmaktan diş hekimi hakkında Stuttgart İş Mahkemesi'nde dava açacağını kaydetti.

Döğer, olayın kamuoyuna yansımasının ardından diş hekiminin internet sayfası üzerinden özür içeren bir mektup yayınladığına işaret ederek, "Dış doktoru bunu kabul etmiş oldu. Ancak mazereti kabahatinden daha büyük." şeklinde konuştu.

Söz konusu diş hekimi, internet sayfasından yayınladığı mektupta, iş başvurusunda bulunan bir adayı yeteriz ve yanlış bir ifadeyle reddettiğini belirterek, bundan dolayı içtenlikle özür dilediğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'da iş başvurusu yapan başörtülü adaya ayrımcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN