Türkiye'nin en iyi haber sitesi

300 bin kişiyi kurtarmak için savaşıyorlar

Suriye'nin Halep kent merkezindeki 300 bin kişiyi rejim kuşatmasından kurtarmaya çalışan muhaliflerin saldırıları sürüyor. Muhalifler rejim hattından 2 kilometre içeri girdi. Rejim kuşatmasının kırılabilmesi için muhaliflerin önünde, Şii milisler ve İran güçlerinin de bulunduğu 3 kilometrelik bir hat var.

Giriş Tarihi: 29.10.2016 15:23
300 bin kişiyi kurtarmak için savaşıyorlar

Suriyeli muhalif gruplar, Halep kent merkezinde 300 bin kişiyi kuşatan Beşşar Esed güçlerinin cephe hatlarına saldırılarını sürdürüyor.

Muhalifler, ülkenin kuzeyindeki Halep'te kent merkezinin doğusunda devam eden rejim kuşatmasını kırmak için dün sabah saatlerinde büyük bir saldırı başlatmıştı.

Muhalifler, rejim hatlarına saldırılarını, kuşatılan bölgenin içinden ve dışından aralıksız sürdürüyor.

Dışarıdaki muhalif güçler, kuşatmanın güneybatısında bulunan Dahiyetu'l-Esed semtinin tümünü dün akşam saatlerinde ele geçirdi. Bir sonraki hedefleri askeri akademi olan muhalifler, 3000 Konut Mahallesi'ndeki Esed ordusu ve başta Hizbullah olmak üzere İran yanlısı diğer Şii milisleri vuruyor.

Dahiyetu'l-Esed'i alarak 2 kilometre içeri giren muhaliflerin, rejim hattını kırabilmek için 3 kilometre daha ilerleyebilmesi gerekiyor.

KUŞATMA İÇİNDE KALAN GRUPLAR REJİMİ HEDEF ALDI

Kuşatma içinde kalan gruplar ise dünden bu yana Cemiyetu'z-Zehra semtinde yoğunlaşan rejimin askeri ve lojistik merkezlerini füzelerle hedef aldı.

Muhalif gruplar operasyonu çok sayıda grubu bünyesinde toplayan Halep Fetih Ordusu adı altında gerçekleştiriyor.

AA muhabirine açıklama yapan Tecemmu Festakim grubunun askeri sözcüsü Ammar Sakkar, rejim mevzilerine yönelik şiddetli füze saldırılarından sonra karadan harekete geçeceklerini söyledi. Sakkar, dün hava şartları nedeniyle rejim ve Rusya'nın etkili hava saldırıları düzenleyemediğini, detay vermeksizin, kendilerinin de savaş uçaklarının etkisini azaltmak için bazı tedbirler aldığını ifade etti.

Şam Cephesi siyasi ofis üyelerinden Bera Eş-Şami de Dahiyetu'l-Esed'le ilk rejim hattının kırılmasının ardından saldırıların şiddetini artıracaklarını belirtti.

Sukur Eş-Şam sözcüsü Musa Elhac Musa, operasyon planını Halep'te bugüne kadar düzenlenen operasyonlardan çıkarılan dersler ışığında yaptıklarını, rejimin gücünü yıpratarak dağıtmaya ağırlık vereceklerini kaydetti.

300 BİN KİŞİ ORADA

Halep kent merkezinin doğusunda yaklaşık 300 bin kişi yaşıyor. Bölgenin Türkiye sınırındaki İdlib iliyle bağlantısını kuran Kastillo yolu 7 Temmuz'da rejim kontrolüne girmişti. Muhalifler, 6 Ağustos'ta yeniden koridor açmayı başarsa da rejim 4 Eylül'de bölgeyi yeniden kuşatmıştı. Kentin doğusu, rejimin ve Rusya'nın yoğun hava saldırılarıyla harabeye dönmüş durumda. Savaşın başından bu yana bir milyondan fazla kişinin göç ettiği bölgede on binlerce kişi de rejim ve destekçilerinin saldırılarında can verdi. Rejim güçleri, halen Birleşmiş Milletlerin (BM) insani yardımlarına geçit vermiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
300 bin kişiyi kurtarmak için savaşıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN